cilthastaliklari.gen.tr https://www.cilthastaliklari.gen.tr Cilt Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, cilthastaliklari.gen.tr Mon, 12 Oct 2015 00:00:00 +0000 Fri, 20 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Yağlı Ciltler https://www.cilthastaliklari.gen.tr/yagli-ciltler.html Sat, 17 Nov 2018 07:00:22 +0000 Yağlı Ciltler, bilhassa gözenek problemleri çıkaran cilt türüdür. Cildiniz yağlı ise, kırışıklıkların daha geç oluşacağını bilmek rahatlatıcı bir haber olabilir fakat öte yandan yağlı cildin dezavantajların Yağlı Ciltler, bilhassa gözenek problemleri çıkaran cilt türüdür. Cildiniz yağlı ise, kırışıklıkların daha geç oluşacağını bilmek rahatlatıcı bir haber olabilir fakat öte yandan yağlı cildin dezavantajlarını da bilmek ve buna uygun bir bakım geleneği oluşturmanız gerekir. Yağlı ciltlerde gözüken problemlerin başında; cilt gözeneklerinin büyük aynı zamanda görünebilir olması, siyah noktalara ve sivilcelere yatkın olması ve cildin fazla yağ üretimi nedeni ile parlaması gelmektedir. Tüm gözenekleri temiz tutmak, fazla yağı alan natürel maskeler kullanmak bu problemlere çözüm olabilir.

Yağlı cilt, yirmili yaşların başında ve ergenlik çağında sık görülür fakat bazı insanlar için yalnızca bu dönem ile sınırlı kalmaz. Normalde otuzlu yaşlardan itibaren sebum üretimi azaldığı için cildin de yağ üretimi dengelenir fakat bu yaşlardan sonra da yağlı cildin sahibi olmak az rastlanan bir sonuç değildir.

Yağlı cildin en ciddi sorunu olan sivilceleri önlemek için yapılması gerekli en önemli şey aşırı yağ nedeni ile tıkanan cilt gözeneklerinin düzenli olarak temizlenmesidir. Kuru ciltlere oranla daha büyük olan cilt gözenekleri yağın ve kirin birikmesi için müsait bir ortam yaratır. Tıkalı gözenekler zamanında temizlenmez ise sivilcelere sebep olan bakterilerin üremesi için müsait bir ortam oluşturur. Sivilceler ile sürekli oynamak, sıkmaya çalışmak da durumu daha da kötüleştirmekten başka bir anlam taşımaz. Üstelik sivilce geçtiğinde iz kalma ihtimalini yükseltir

Ciltte bulunan yağlanma sebebi ile gözenekler genişleyip tıkanmakta ve sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun giderilebilmesi için en kolay çözüm maden suyudur.

Yağlı Ciltler İçin Maden Suyu

Doğadan saf ve natürel olarak çıkarılan maden suyunun, hazımsızlıktan mide şikayetlerine kadar pek çok soruna şifa kaynağı olması ile birlikte cilt için de önemli yararları bulunmaktadır. Özellikle de tonik gibi düzenli kullanılması halinde sivilce, siyah nokta, leke gibi bir çok cilt problemine fayda gösterdiği gibi cildinizin yağ dengesini de sağlamakta ve aşırı yağlanmayı azaltmaktadır. Maden suyu aynı zamanda cilt üzerinde bulunan ölü derileri de yok eder ve bakterileri temizler. Ayrıca cildin arınmasını sağlamaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Yağ Dengesini Düzenleyen Maskeler

Çeşitli problemlere sebep olan yağlı ciltler için yağ dengesini düzenleyen yağlı cilt bakımı maskeleri mevcuttur. Bu maskeler yağlı cildi olan kişilerde parlamayı, sivilce ile siyah nokta ortaya çıkmasını gözeneklerin genişlemesini önlemektedir.

Yağlı cilt bakımı için maske tarifi

Maske hazırlamak amacıyla 1 adet aspirini 1 çay kaşığı suda ezmelisiniz. Üstüne 1 tatlı kaşığı kuru maya ve de bir çay kaşığı oksijenli su ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra cildinize maske olarak sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak çıkarın. Yaz aylarında haftada 1, kış aylarında ise iki haftada bir uygulayacağınız maskeyle yağlı cilt bakımı ve de yağ dengesi yapmak mümkündür.

Diğer bir yağlı cilt maskesi için de bir yemek kaşığı beyaz kil, iki yemek kaşığı su ve bir çay kaşığı limon suyu birlikte iyice karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Sonra Yüze iyice yedirildikten sonra da kuruyana beklenir ve yüz hareketleri yapmaktan kaçınılmalıdır. Maske tamamen kuruduktan sonra da yıkanır ve çıkarılır. Ciltteki yağın emilimini sağlayan maske, cildinizin daha ferah, duru ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlerin Giderilmesi için Salatalık ve Limon

Yağ dengesini düzenleyerek cildin problem çıkarmasını engelleyen doğal ürünler arasında limon ve salatalık da bulunur. Bir adet orta boy salatalık ince ince dilinir ve üzerine de 1 adet orta boy limon sıkılır. Yüzün tümü, göz çevresi dışında salatalıklarla kaplanır. Her hafta düzenli şekilde uygulanan bu doğal yöntem ile cildin yağ dengesi kurulmuş olur.

Yağlı Ciltlerin Giderilmesi için Doğal Tonik Tarifi

Yağl]]> Bitkisel Cilt Bakımı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/bitkisel-cilt-bakimi.html Sat, 17 Nov 2018 07:22:59 +0000 Bitkisel cilt bakımı, cilt sağlığını korumak, cildin yaşlanmasını geciktirmek ve cilde zarar verebilecek dış etkenlere karşı koruma sağlamak için alınan önlemlerdir. Cilt bakımının yanı sıra cildi temiz tutmak, nem Bitkisel cilt bakımı, cilt sağlığını korumak, cildin yaşlanmasını geciktirmek ve cilde zarar verebilecek dış etkenlere karşı koruma sağlamak için alınan önlemlerdir. Cilt bakımının yanı sıra cildi temiz tutmak, nem dengesini korumak ve cildin beslenmesini sağlamakta önemlidir. Yalnızca dışarıdan uygulanan yöntemlerle cilt sağlığını ve güzelliğini korumak için her zaman yeterli olmayabilir. Bunlarla beraber dengeli beslenmek, spor yapmak, düzenli uyumak, sıvı tüketimini arttırmak, sigara, stres ve alkolden uzak durmak gerekir. Cilt sağlığını düşünen ve cildine önem veren kişiler kozmetik ürünler kullanmaktansa öncelikli olarak bitkisel cilt bakım ürünlerine yönelmek isterler. Bitkisel cilt bakımı ciltte meydana gelen birçok sorun için kullanılabilir. Bitkisel cilt bakımı hangi sorunlara karşı kullanılır, yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Cildi ölü hücrelerden arındırmak için fesleğenli cilt toniği

Akne problemine yatkın ciltler üzerinde olumlu etki gösteren bitkisel bir cilt bakımı yöntemidir. Ciltte kan dolaşımını arttırarak daha sıkı bir yapıya sahip olmayı sağlar. 3 çorba kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprağı ufalanarak 1 fincan kaynatılmış suyun içine atılarak kaynatmaya devam edilir. Bir iki taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve soğuduktan sonra süzgeçten geçirilir. Hazırlanan tonik sprey aparatlı bir şişenin içine alınır. Aparattan tonik direkt olarak cilde sıkılarak, cilde bir parça pamukla yedirilir. Tonik her gün sabah uygulanabilir.

Ölü hücreler için limon ve ballı maske

Yarım çay kaşığı bal, birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı toz şeker homojen bir şekilde karıştırılır. Eğer karışım kıvamlı olmamışsa bir miktar daha şeker eklenebilir. Karışım antioksidan ve antibakteriyel etkisiyle cildi zararlı maddelerden arındırarak daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Sivilceler için bitkisel cilt bakımı

Birkaç damla Hindistan cevizi yağıyla bir tutam toz zerdeçal macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım gece yatmadan önce direkt olarak sivilceler üzerine sürülür. Yıkanmadan yatılır. Sabah kalkıldığında karışım ciltten arındırılabilir.

Göz altı morlukları için bitkisel cilt bakımı

Gözaltında meydana gelen morluklar cilt ne kadar bakımlı olsa da cildin bitkin ve yorgun görünmesine neden olur. Eğer morluklar genetik olarak gelişmişse tedavisi oldukça zor olur. Fakat yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi etkenlere bağlı olarak gelişmişse tedavi edilebilir. Bunun için, 3 yemek kaşığı maydanoz ve 2 yemek kaşığı yoğurt birlikte blendere alınarak püre kıvamı alana kadar çırpılır. Elde edilen karışım gözaltına sürülüp yarım saat bekletilir. Yarım saatin sonunda karışım ciltten arındırılabilir. İki üç arayla tekrarlanabilir.

Cildin PH dengesini korumak için bitkisel cilt bakımı

PH, cildin dış katmanında, cildi bakterilere karşı koruyan ince bir tabakadır. Cildin pH dengesini korumak için nar çekirdeği yağından yararlanılabilir. Nar çekirdeği yağı seyretilmeden direkt cilde uygulanabilir. Cildin sağlığını korumaya, ciltte meydana gelen yara, sivilce izi ve pullanmaya karı nar çekirdeği yağının tedavi edici özelliğinden yararlanılabilir.

Cilt kızarıklıklarına karşı bitkisel cilt bakımı

Sivilce, akne gibi nedenlerden dolayı özellikle hassas ciltlerde meydana gelen kızarıklıklar bazı bitkisel yöntemlerle giderilebilir. Örneğin salatalık bu anlamda faydalı olabilir. Buzdolabında bekletilen ve soğuyan salatalık dilimlenerek ciltte bekletilebilir. Aynı zamanda salatalık yıkandıktan sonra blenderdan geçirilir ve maske şeklinde cilde sürülebilir. Bu şekilde yarım saat kadar bekletildikten sonra cilt soğuk suyla yıkanabilir.

Yağlı ciltler için bitkisel bakım maskesi

2 çorba kaşığı yaş maya, 1 ço]]> Kahverengi Cilt Lekeleri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/kahverengi-cilt-lekeleri.html Sat, 17 Nov 2018 23:36:41 +0000 Kahverengi cilt lekeleri, Cilt üzerinde kahverengi lekeler oluşmasının asıl sebebi deri hücrelerinde bulunan melanin miktarının çok fazla artmasıdır. Ciltte oluşan kahverengi leke şikayetiyle hastaneye gelen insanla Kahverengi cilt lekeleri, Cilt üzerinde kahverengi lekeler oluşmasının asıl sebebi deri hücrelerinde bulunan melanin miktarının çok fazla artmasıdır. Ciltte oluşan kahverengi leke şikayetiyle hastaneye gelen insanların büyük bir bölümü kırk yaşın üstündeki kadın hastalardan oluşmaktadır. Hatta bu yaşlardaki her üç kadından birinin bu problemi yaşadığı söylenebilir. Bu cilt kusurunun ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri de güneştir. Lekelerin de güneşin en çok temas ettiği bölgeler olan yüz, el ve omuzlarda ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Eğer lekelerin oluşma sebebi güneş ise önlem için uzmanlar dışarı çıkılmayan günlerde bile cildi güneş kremi gibi ürünlerle korumayı önermektedir. Ayrıca güneşli günlerde güneşin en zararlı olduğu vakitler olan 11.00 ile 16.00 saatleri arası dışarı çıkılmamalıdır. Fakat eğer önlem almak için geç kalınmış ve bu lekeler çoktan ciltte yer edinmişse dermatalogların uyguladığı depigmentasyona neden olan peeling, lokal kimyasal tedavi, lazer tedavisi, mikro-dermabrazyon veya krioterapi gibi yöntemler bulunmaktadır. Bunların hepsi çok etkili yöntemler olmakla birlikte uzmanlar eğer çok ve düzensiz bir şekilde uygulanırsa cildi tahriş edebileceklerini veya alerjik reaksiyona sebeb olabileceklerini belirtmektedir. 

Ayrıca halk arasında kullanılan ve işe yaradığına şahit olunan doğal tedaviler de bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok kullanılanı limon tedavisidir. Doğru şekilde uygulanırsa limonun cilt üzerindeki kahverengi cilt lekeleri üzerinde ağartıcı bir etki yaptığı bilinmektedir. Fakat bir çok tedavi şeklinde olduğu gibi bu tedavi şeklinin de uygun olmadığı hastalar bulunmaktadır. Limon yapı açısından sitrik asit içeren bir meyvedir. Bu da bazı ciltlerin alerjik reaksiyon göstermesine ve ciltte yaralar oluşmasına sebep olabilmektedir.
]]>
Cilt Çatlakları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-catlaklari.html Sun, 18 Nov 2018 23:35:50 +0000 Cilt Çatlakları, çoğunluk olarak kadınların oldukça korktuğu epidermal bir problemdir. Deri üzerinde oluşan bu cilt çatlakları devam ettiği sürece makyaj ile dahi düzeltemeyecek dereceye gelebilmektedir. Çoğunluk Cilt Çatlakları, çoğunluk olarak kadınların oldukça korktuğu epidermal bir problemdir. Deri üzerinde oluşan bu cilt çatlakları devam ettiği sürece makyaj ile dahi düzeltemeyecek dereceye gelebilmektedir. Çoğunlukla bayanların baldır, kalça, karın, ve göğüs bölgelerinde cilt çatlakları ortaya çıkabilmektedir.

Cilt çatlaklarının en önemli sebebi kilo alıp vermedeki ani değişimler, hamilelik ve vücudun aşırı olarak nemsiz kalması sayılabilmektedir.

Fakat dikkat edersek, cilt çatlakları her bayanda ve her hamile olan kadında görülmemektedir. Bu manada genellikle şanslı olan kişiler genetik yatkınlık özelliğinin olmamasından dolayıdır. Bunun haricinde ise cilt yapısı ön planda olmaktadır.

Örnek verecek olursak; cilt rengi olarak daha açık ten renkli olan kişilerde cilt çatlaklarının oluşma riski çok daha fazladır. Zaten zaman içerisinde kararmakta olan cilt çatlakları, açık ten renkli olan bayanlarda çok daha fazla kendini belli etmektedir. Cildin esneklik yapısında önemli konumda yer alan elastin lifinin yapısı da cilt çatlaklarının durumunda oldukça önemlidir.

Cildin esneklik yapısını kaybetmemesi amacı ile bol bol mutlaka su içilmeli ve cildi harici olarak devamlı nemlendirmelisiniz. Bu yöntemler cilt çatlaklarının oluşmaması amacı ile önlem olarak uygulanabilmektedir ancak bazı bayanlarda bütün önlemlere rağmen cilt çatlaklarının görülmesi muhtemeldir. Cilt çatlaklarından korunma yöntemlerinin hepsi denenmesine rağmen yine de cilt çatlaklarının oluşması önlenemiyor ise, bu gibi durumlarda cerrahi tedavi metodları devreye girmek durumunda kalır. Cilt çatlaklarının bilinen kesin ve doğal bir çözümü henüz bulunmamıştır.

Cilt Çatlakları Neden Oluşur

Cilt çatlakları pek çok nedenler ile derinin iç bölümden yırtılması olarak bilinmektedir. En çok bilinen sebebi kilo alma ve vermedeki ani değişiklikler ve hamileliktir. Kilo alıp verme sırasında derinin gerilmesi ve zayıflama ile birlikte tekrardan kendini bırakması sebebi ile oluşmaktadır. İç kısımlardaki cilt yırtıkları deri üzerinde çiziğimsi gibi bir görünüm bırakmaktadır. İlk başlarda morarma gibi gözükür ve sonrasında dış kısmı koyulaşarak iç kısımları beyazlaşmaya başlar. En sonda bu görünümde kalmakladır. Özellikle güneş nedeniyle bronzlaşan yerlerde oldukça net bir biçimde gözükmektedir.

Cilt çatlaklarının oluşmasına engel olacak olan bütün uygulamalar, yeni oluşan çizgilerin sönmesinde de etkili olabilmektedir. Ancak çatlakların tamamen geçmesini beklemek hayal kırıklığına eş değerdir.

Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir

Daha önceden oluşmuş olan cilt çatlaklarını kaybedecek herhangi bir yöntem henüz bulunamamıştır. Bu yüzden cilt çatlaklarının oluşmasını engellemek için öncesinde oldukça çaba sarfetmeniz gerekmektedir. Şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Cildi mutlaka her gün düzenli olarak nemlendirmelisiniz.
 • Banyo sonrası yoğun ve doğal nem veren yağlardan kullanınız.
 • Günlük mutlaka 2-2.5 litre kadar su içiniz.
 • Kilo dengenizi korumaya çalışınız, hızlı kilo almaktan ve vermekten kaçınınız.

Cilt Çatlakları Nasıl Tedavi Edilebilir

Doğal kürler, soğuk duş almak cilt çatlakları için olan bazı doğal yöntemlerdir ancak henüz hala onaylanmış bir faydası bulunmamaktadır. Denemekten zarar gelmeyeceğinden dolayı ilk önce doğal yolları uygulayabilirsiniz. Doğal yöntemler işe yaramaz ise kimyasal yöntemlere başvurabilirsiniz.

E vitamini gliserin yönünden zengindir. Bu nedenle kolajen üretimini arttırarak cildin yenilenmesini sağlar. Ancak bu sadece yüzeysel kalmaktadır. Ancak cilt çatlakları cildin alt kısımlarında oluştuğundan dolayı bu tabakaya doğal ya da kimyasal yöntemler ile ulaşabilmek mümkün değildir.

Mikrodermabrazyon Tedavisi

Bu yol ile çat]]> Evde Cilt Bakımı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/evde-cilt-bakimi.html Mon, 19 Nov 2018 02:09:01 +0000 Evde cilt bakımı, düşünülenin aksine bir o kadar kolaydır ve fazla masraf yapmadan, cilt bakımı meşakkatsiz bir şekilde yapılabilir. Ancak evde cilt bakımı yapmadan önce cildinizin yağ dengesini ve hassasiyetini bilmeniz faydal Evde cilt bakımı, düşünülenin aksine bir o kadar kolaydır ve fazla masraf yapmadan, cilt bakımı meşakkatsiz bir şekilde yapılabilir. Ancak evde cilt bakımı yapmadan önce cildinizin yağ dengesini ve hassasiyetini bilmeniz faydalı olacaktır. Çoğunlukla hassas ciltlerin bakımın da çok dikkatli olmanız önem gerektirir. Aksi halde ciltte kalıcı hasar oluşabilir. Eğer kuru cilt yapısına sahipseniz tercihiniz kil maskeleri ve içerisinde kil bulunan maskelerden yana olmamalıdır. Kil ile yapılan evde cilt bakımı özellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler için faydalı olmaktadır. Bu hususta kuru ciltlerin tercihi içerisinde bitkisel yağ ve meyve özleri bulunan maskelerden yana olabilir. 


Evde cilt bakımı yapmak istediğinizde sadece 10 dakikanızı bakıma ayırmanız istediğiniz sonucu almak için yeterli olacaktır. Aynı zamanda bir takım bitkisel kürler ciltte bulunan yağ katmanı ve makyaj kalıntılarından dolayı oluşmuş siyah noktaların temizlenmesinde fayda sağlamaktadır. Eğer sorunsuz bir cilt tipine sahipseniz ve her gün bakımını yapmak istiyorsanız bu hususta evde her gün cildinizi gül suyu veya soda ile silmeniz yeterli gelecektir. 

Evde cilt bakımı nasıl yapılır

Beyaz kil ile cilt bakımı 
 • 3 çorba kaşığı dolusu beyaz kil
 • 3 damla zeytinyağı
 • 2 damla kadar kayısı yağı ve su
Tarif ve uygulama: Su hariç diğer malzemeler bir cam kasenin içerisine alıp karıştırılır. Ardından maskenin içerisine bir kaç damla ılık su ilavesi yapılıp krem kıvamına gelene dek karıştırılır. Hazır hale gelmiş olan beyaz kil maskesi cilde ince bir tabaka olacak şekilde sürülür. Yaklaşık 10 dakika kadar maske bekletilir ve sürenin ardından ılık su ile yıkanıp cilt temizlenir. Bu tarifi haftada bir gün yapmanız cildinizin ihtiyacı olan bakımı sağlayacaktır. 

Cilt temizleyici maske
 • 1 tane yumurta akı
 • 1 su bardağı yulaf ezmesi
 • yarım su bardağı yağsız süt
 • 3 damla badem yağı
Tarif ve uygulama: Yulaf ezmesini öncelikle bir kasenin içerisine ilave edin ve üzerine diğer malzemeleri ekleyip karıştırın. Eğer maskenin kıvamı biraz koyu olmuş ise az miktar süt ekleyip tekrar karıştırabilirsiniz. Hazır hale gelmiş olan cilt temizleyici maskeyi cildinize ince bir tabaka olacak şekilde sürün ve yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Verilen sürenin ardından maske cildinizde kuruma yapacaktır. Kuruduktan sonra ise hafif ılık su ile temizleyin ve kurulayın. Bu tarifi haftada iki gün yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Yağlı ciltler için bakım kürü
 • 1 çay kaşığı dolusu beyaz kil
 • 7 tane çilek
 • 2-3 damla limon suyu
Tarif ve uygulama: Öncelikle çilekler temizlendikten sonra tahta bir kaşığın arka kısmı ile ezilerek püre kıvamına getirilir. İstenilen kıvama gelen çileklerin üzerine diğer malzemeler ilave edilip karıştırılır. Hazırlanmış olan yağlı cilt maskesini cilde sürün ve 10-15 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından cildi duru su ile yıkayıp temizleyin. Bu maskeyi haftada 1 gün ama düzenli olarak yapmak daha çok fayda sağlayacaktır. 

Evde cilt bakımı, herkes tarafından kolaylıkla yapılabilir. Cilt bakımının belli bir hafta veya günler içerisinde düzenli olarak yapılması cildin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Cilt hava kirliliği, makyaj kalıntısı ve strese bağlı olarak değişimler gerçekleştirebilir. Bu değişimler arasında siyah noktalar, sivilce ve ciltte çıkan kırmızı lekeler gibi bazı sorunlar maddeler halinde sayılabilir. Ancak cildin ihtiyacı olan temizlik ve bakım yapılır ise cilt sorunlarının oluşumunu bir nebze de olsa engellenebilir. Bunun için kişinin cildini sevmesi ve cilt sorunları ile karşılaşmamak için evde yapılacak kür, maske ve bakımlardan faydalanması yeterli olacaktır. 
]]>
Cilt Tümörü https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-tumoru.html Mon, 19 Nov 2018 14:57:47 +0000 Cilt Tümörü: Cilt kanseri en çok görülen kanser şeklidir. Tüm kanser hastalıkların yaklaşık olarak yarısını cilt kanserleri oluşturur.  Cilt kanserleri genellikle ölüme sebebiyet vermez. En çok görülen kanser şekli olmas Cilt Tümörü: Cilt kanseri en çok görülen kanser şeklidir. Tüm kanser hastalıkların yaklaşık olarak yarısını cilt kanserleri oluşturur.  Cilt kanserleri genellikle ölüme sebebiyet vermez. En çok görülen kanser şekli olmasına rağmen kansere bağlı ölümlerin en az olduğu kanserlerdir. Cilt kanseri, cildin tabakalarından meydana gelen, hücrelerin aşırı ve kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkan kanserlerdir.

Cilt Kanserlerinin Nedenleri: Cilt rengi ve güneş ışığına fazla maruz kalma,  aktinik keratoz ve melanom dışı cilt kanseri  riskini artırır. Bazal ve yassı hücreli cilt kanserleri için risk oluşturan faktörler;
 • Doğal veya yapay aşırı güneş ışığı maruz kalma
 • Ciltte yanık veya yara izi olması 
 • Sarışın, mavi veya yeşil gözlü, çilli olma 
 • Organ nakli veya diğer sebeplerle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alıyor olmak 
 • Kronik cilt enfeksiyonları veya cilt ülserleri 
 • Radyoterapi almış olmak 
 • Aktinik keratozis
Cilt Tümörü: Bazı risk faktörleri ise şunlardır; 
Yaş: Yaşla birlikte cilt kanseri görülme olasılığı artar. Bunun sebebi yaşla birlikte güneş ışığına maruz kalma süresinin artması 
Erkek Cinsiyet: Erkeklerde bazal hücreli cilt kanseri, kadınlara göre iki kat, yassı hücreli kanser ise üç kat fazla görülmektedir.
Kimyasallar: Arsenik dışında böcek ilacı imalatında kullanılan ağır metallere, belli tip yağlar, parafin,kömür ve katrana maruz kalmalarda cilt kanseri riskini artırır. Bir kez cilt kanseri olan hastada ikinci bir kez cilt kanseri görülme riski daha fazladır.

Cilt Tümörün Belirtileri ve türleri: 

Bazal hücreli kanserler: En dış tabaka olan epidermisteki hücrelerden kaynaklı olarak meydana gelir. Her 10 cilt kanserinden sekizi bazal hücreli kanserlerdir. Bu cilt kanserleri yavaş büyürler, nadiren de olsa yayılım yaparlar. 
Yassı hücreli kanserler: Epidermisteki yassı hücrelerden meydana gelirler. Her 10 cilt kanserinden  ikisi yassı hücreli kanserlerdir. Yassı hücreli kanserler genellikle cildin hemen altındaki yağ dokusuna yayılma eğilimi gösterirler ve nadiren de olsa lenflere ve vücudun uzak bölgelerine yayılır. Bunlar melanom dışı kanserler olarak bilinir. Melanomlar ise daha az görülen cilt kanserleridir. Melanom dışı kanserlerin vücudun başka bölgelerine yayılımı çok nadir olarak görünürken, melanomlar  genellikle çevre dokuya ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Aktinik keratozis ise zaman içerisinde cilt kanserine dönüşebilecek olan özel bir cilt hastalığıdır. Güneş ışığına fazla maruz kalma sonucunda ortaya çıkan solar keratoz olarakda bilinen ciltte küçük, kaba ve pürüzlü, kırmızı-pembe ya da ten renginde lezyonlardır. Genelde bir bulgu vermezler ve çok nadir olmakla birlikte kansere dönüşebilirler

Cilt tümörü tedavisi: Tümör tipine, boyutuna,yerleşimine,evresine ve hastanın genel durumuna ve eşlik eden diğer hastalıklara bağlıdır.Tedavideki amaç tümörün tamamen çıkarılması veya yok edilmesi olmalıdır.Kemoterapi,lezyonun üzerine topikal olarak ve yanı sıra melanom tedavisinde oral veya damar yolu ile verilir.Radyoterapi, cerrahi uygulamanın mümkün olmadığı yada kötü bir iz bırakacağı düşünülen zamanlarda kullanılır. Genellikle göz kapağı,burun ve kulakta yerleşen cilt tümörlerinde kullanılmaktadır.

]]>
Ciltte Kırmızı Lekeler https://www.cilthastaliklari.gen.tr/ciltte-kirmizi-lekeler.html Mon, 19 Nov 2018 20:49:03 +0000 Ciltte kırmızı lekeler, vücut veya yüzün bazı bölgelerinde çıkan kırmızı lekeler hastalık belirtisi olabileceği gibi alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişebilir. Kimyasal maddeler, deterjan, sabun ve bazı kozmetik ürünler c Ciltte kırmızı lekeler, vücut veya yüzün bazı bölgelerinde çıkan kırmızı lekeler hastalık belirtisi olabileceği gibi alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişebilir. Kimyasal maddeler, deterjan, sabun ve bazı kozmetik ürünler ciltte kırmızı lekelerin oluşmasına neden olan faktörler arasında bulunur. Kısa sürede kendiliğinden iyileşen kırmızı lekeler çoğunlukla alerjik reaksiyonlara bağlı olarak görülmektedir. Alerjen maddenin neden olduğu bu lekeler eğer kısa sürede geçmiyor ise doktora görülmekte fayda olacaktır. Ciltte meydana gelen kırmızı lekeler eğer beraberinde cilt döküntüsü, kaşıntı, ciltte kuruma ve pullanmaya yol açıyor ise farklı hastalıklardan belirtisi olarak görülebilir. Ciltte görülen ve uzun süre geçmeyen bu lekeler için mutlaka sağlık kuruluşuna gidip nedeni öğrenilmelidir. Kişinin sağlığını tehlikeye atabileceği gibi psikolojik olarak etkilenmesine neden olabilir.

Ciltte kırmızı lekeler nedenleri

Kurdeşen: Genellikle gıda alerjisi olarak bilinen kurdeşen hastalığının ilk belirtisi ciltte meydana gelmiş kırmızı lekelerdir. Bu lekeler çoğu zaman cildin tek bir bölgesinde tabaka olarak meydana gelse de bazı bölgelerde benek şeklinde görülebilir. Bu hastalığın tedavisi mutlaka doktor eşliğinde yapılmalıdır. 

Akne ve sivilce: Cildin bazı bölgelerinde oluşabilen sivilce veya akne bakteri kaynaklı oluşmaktadır. Aşırı tüketilen yağlı besinler sivilce oluşumuna neden olabileceği gibi cildin yağ tabakasının kalınlaşmasına da yol açabilir. İç kısmı yağlı olan akneler ilk çıktığında ciltte kırmızı lekeler şeklinde olup benekler halinde görülmektedir.

Kızamık: Enfeksiyon kaynaklı olan bu hastalık ciddi bir sağlık sorunudur. Kızamık ciltte kırmızı lekeler şeklinde çıkar ve ardından tüm vücuda dağılma özelliği vardır. Ancak bir kaç gün lekeler sadece yüz kısmına da görülebilir. Kızamık hastalığının iyileşme süreci de biraz uzun olmaktadır.

Böcek sokmaları: Ciltte bulunan kırmızı lekeler eğer kaşıntı yaratıyor ise böcek ısırmasından dolayı olabilir. Bunu anlamak için doktor kontrolünde bulunmak gerekir. Lakin ilerleyen zamanlarda kırmızı lekeler şişme yapabilir ve sizi daha çok rahatsız edebilir.

Uyuz: Genellikle parmak ve parmak aralarında görülen kırmızı lekelerin neden uyuz belirtisi olabilir. Cilt kısmında çok ufak boyutta kırmızı lekeler ve beraberinde döküntüler gerçekleşebilir.

Ciltte kırmızı lekeler, hava şartları ve hijyen olmayan kalitesiz kozmetik ürünlerinden dolayı da görülebilir. Bu lekeler bazen zararsız olarak görülse de ilerleyen zamanlarda cildin ciddi zarar görülmesine de yol açabilir. Mevsim değişikliği nedeniyle oluşan kırmızı lekelerin giderilmesi için cilde bazı bakım maskeleri yapmak fayda sağlayacaktır. Cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınması da cilt sağlığı açısından son derece önemlidir.
Ciltte meydana çıkan bazı lekeler cilt kanseri ve lösemi hastalığının da belirtisi olabileceği için mutlaka ihmal edilmemelidir. Bazı hastalıkların belirtisi açık şekilde olup kişilerin dikkat etmesi gerekir. Cilt lekeleri de bu belirtiler arasındadır ve bir kaç gün içerisinde lekeler düzelmiyor ise sağlık kuruluşuna gitmek de fayda olacaktır. 

Ciltte kırmızı lekelere iyi gelecek bakım kürü
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • yeteri kadar zeytinyağı
Uygulama: Havuçların suyu bir katı meyve sıkacağı ile sıkılıp alınır. Akabinde suyun içerisine kil ve zeytinyağı ilave edilip karıştırılır. Karışım çok katı ve çok sulu olmamalıdır. Eğer kıvamı sulu ile biraz daha kil ilavesi yapılabilir. Hazır hale gelmiş olan kür cilde ince bir tabaka şeklinde sürülüp bir kaç dakika bekletilir. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir ve bol su ile temizlenip ciltten kür çıkartılır. Haftada bir gün veya ciltte kırmızı lekeler olduğu zamandan kür cilde rahatlıkla yapılabilir. 
]]>
Yağlı Cilt Bakımı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/yagli-cilt-bakimi.html Tue, 20 Nov 2018 20:20:15 +0000 Yağlı cilt bakımı, yağlı cilt tipinde daha çok gözenek genişlemesi problemleri yaşanır. Yağlı ciltler, sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunlara diğer cilt tiplerinden daha eğilimlidir. Vücutta hormon dengesizliğinden dol Yağlı cilt bakımı, yağlı cilt tipinde daha çok gözenek genişlemesi problemleri yaşanır. Yağlı ciltler, sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunlara diğer cilt tiplerinden daha eğilimlidir. Vücutta hormon dengesizliğinden dolayı özellikle ergenlik döneminde bulunan gençlerde sık rastlanılan bir cilt tipidir. Beslenme bozuklukları, genetik, hormon bozuklukları, dış etkenler yağlı cilt oluşumunu tetikler. Dezavantajları olan bir cilt yapısı olmasına rağmen avantajları vardır. Örneğin yağlı ciltlerde yaşlanma süreci diğer cilt tiplerine nazaran daha ağır olur. Yağlı cilt bakımı diğer cilt bakımlarına nazaran biraz daha zordur. Cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapıldığında olumlu sonuçlara ulaşılabilir.

Yağlı cilt bakımı için maske tarifleri

Yağlı cilt için gözenek sıkılaştırıcı maske tarifi

4 şeker kaşığı toz şeker, 2 şeker kaşığı zeytinyağı ve 3-4 damla limon suyu bir kasenin içine alınarak homojen şekilde karıştırılır. Cilt temizlendikten sonra hazırlanan karışım cilde sürülüp 30 saniye kadar bekletilir ve ardından bol soğuk suyla yıkanır. Maske gün aşırı uygulanabilir.

Yağ dengesini ayarlayan maya maskesi

1 şeker kaşığı kuru maya, 1 çay kaşığı oksijenli su, 1 tane aspirin ve 1 çay kaşığı su maskeyi hazırlamak için kullanılacak malzemelerdir. Aspirin 1 çay kaşığı suyun içinde ezilerek uygun bir kaseye alınır. Üzerine maya ve oksijenli su eklenip karıştırılır. Elde edilen maske cilde tatbik edilerek 15 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ılık su yardımıyla maske ciltten arındırılır. Haftada bir ya da iki defa uygulanabilir.

Yağlı cilt için beyaz kil maskesi

2 çorba kaşığı su, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı beyaz kil uygun bir kabın içinde homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım yüze ince tabaka şeklinde sürülüp kuruması beklenir. Maske kuruduktan sonra mimiklerin hareket etmemesi sağlanır. Kuruyan maske bol suyla yıkanarak temizlenir. Haftada bir defa yağlı ciltte parlama sorununa karşı kullanılabilir.

Ciltte yağ dengesini ayarlayan maske

5 tane çilek, 1 çorba kaşığı toz şeker, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı limon suyu maskeyi hazırlamak için yeterli olur. Çilekler ayıklandıktan sonra çatal yardımıyla iyice ezilir. Ezilen çileğin üzerine bal, limon suyu ve toz şeker eklenip harmanlanır. Ciltte yarım saat bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. 2 haftada bir defa uygulanabilir.

Yağlı cilt için doğal bakım maskesi

1 çorba kaşığı yoğurt, 5 damla nane yağı, 1 çorba kaşığı muz, 1 çay kaşığı kil kullanılarak yağlı için mükemmel bir bakım maskesi hazırlanabilir. Muz ezilir ve bir kaseye alınır. Üzerine kil, yoğurt ve nane yağı eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım cilde muntazam şekilde sürülüp, 15 dakika bekletilir. 15 dakika sonra maske bol suyla ciltten arındırılır. Haftada iki defa uygulanabilir.

Yağlı cilt bakımı için kivi maskesi

1 tane kivi, 1 tane yumurta beyazı ve 1 çay kaşığı limon suyu kullanılarak hazırlanabilir. Kivinin kabukları soyulduktan sonra blenderdan geçirilir. Üzerine yumurta beyazı ve limon suyu eklenerek homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen maske cilde sürülüp 10 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlanan maske bol suyla yıkanarak temizlenir.

Yağlı cilt bakımı için kayısı maskesi

1 tane kayısı, tatlı kaşığının ucuyla kil ve 1 çorba kaşığı yoğurt bir kabın içinde buluşturularak güzelce karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde tatbik edilir ve 20 dakika bekletilir. Bekleyen maske bol soğuk suyla ciltte arındırılır. Maske haftada 2 defa düzenli uygulandığında cildi ölü hücrelerden arındırarak, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.
]]>
Cilt Sıkılaştırıcı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-sikilastirici.html Wed, 21 Nov 2018 13:01:13 +0000 Cilt Sıkılaştırıcı, Cildin hızlı bir şekilde sıkılaştırılması için ciltte olan bağ dokuları elastin ve kolajen yapımını uyaran hücrelerin yenilenmesini sağlayan protein içeriğine sahip olan cilt maskeleri uygulamak ge Cilt Sıkılaştırıcı, Cildin hızlı bir şekilde sıkılaştırılması için ciltte olan bağ dokuları elastin ve kolajen yapımını uyaran hücrelerin yenilenmesini sağlayan protein içeriğine sahip olan cilt maskeleri uygulamak gerekir.Hanımların evde tek başlarına kendilerinin yapabilecekleri pek çok maske çeşitleri vardır. Maske yapmaya ve uygulamaya zaman ve vakit ayıramayan kişiler için cilt sıkılaştırıcı amacı doğrultusunda kullanılan birçok kozmetik ürünleri uygulayabilirsiniz. Daha genç ve güzel bir görünüm elde etmek için cildin sıkılaştırılması gerekmektedir Bu da ciltteki gözeneklerin mümkün mertebe sıkılaşması ile olması gerekiyor.

Gözenekleri Sıkıştırıcı Yöntemi:
Gözeneklerin temiz bir şekilde sıkılaşması, sağlıklı bir bakım için çok önemlidir. Gözenekleri arındırmanın en uygun metotlarından bir tanesi buhar banyosudur. Bir kabın içine konulan 1 litre kadar sıcak suyun buharının cilde nüfuz ettirerek gözenekleri temizlemeye uygun hale getirilir. 
Buhar banyosu yaparak genişleyen gözenekler temizleyici olan bir jelle veya peeling ile temizlenerek sıkılaşmaya hazır hale gelmiş olur.Organik gül suyu ve tonik kadınların en çok kullandığı cilt sıkılaştırıcılardandır. Pamuk yardımı ile yüze tonik gibi uygulanmasının ardından gözeneklere buz kompresi yaparak cilt gözenekleri tam anlamıyla sıkılaşmış olur

Ölü Hücrelerin Hemizlenmesi
Sağlıklı ve canlı bir cilt için ölü hücrelerin temizlenmesi gerekmektedir. Ölü hücreler cildin canlı görünmesine engel olur. Ölü hücrelerin ortadan kaldırılması doğal maddelerle hazırlanacak maskeler ile hem de hazır olarak satın alınan kozmetik ürünleri ile de yapılabilir Peeling olarak uygulanacak maskeler için şu malzemeler gerekir

1 yumurtanın akı, 1 tatlı kaşığı esmer şeker bu yaptığınız karışım tanecikli ve gözenekli bir yapıya sahip olduğu için ciltteki ölü hücreleri yok edecek aynı zamanda sıkı bir cilt elde etmiş olacağız.

Cildin Sıkılaştırıcı Uygulanacak Maskeler: 

Bu uygulamanın kökeni 17 Yüzyıl'a dayanmaktadır. Ama hala popülerliğini kaybetmiş değildir.

2 avuç kuru fasulyeyi öğüterek pudra haline getirelim. Denizin derin sularından çıkan doğal süngerlerden bir parça alarak cildi bir güzelce nemlendirin. Pudra haline getirdiğiniz kuru fasulyelerin süngerin de yardımı ile cilde pres uygulayalım. Fasulyeden yapılan pudrayı sünger yardımı ile oval hareketlerle cilde yedirelim. Bu tür yöntemlerle yapılan maskeler sizin çok sıkı bir cilt elde etmeniz mümkün olacaktır


]]>
Ciltte Kızarıklık https://www.cilthastaliklari.gen.tr/ciltte-kizariklik.html Wed, 21 Nov 2018 18:27:54 +0000 Ciltte kızarıklık, oluşmasına sebep olabilecek bir çok etken bulunmaktadır. Açık tenli insanların sık karşılaştığı bu durumun sebebi cilt yüzeyine yakın kılcallar ve hızlı kan akışı olabilir. Sıcak, soğuk, buhar Ciltte kızarıklık, oluşmasına sebep olabilecek bir çok etken bulunmaktadır. Açık tenli insanların sık karşılaştığı bu durumun sebebi cilt yüzeyine yakın kılcallar ve hızlı kan akışı olabilir. Sıcak, soğuk, buhar, güneş veya stres gibi etkenler kan dolaşımını artırabilir. Kılcalların cilt yüzeyine yakın olmasının sebebi ise genetik faktörler olabilir. Kızarıklıklar geçici olabildiği gibi ömür boyu varlığını sürdürebilir de. Mesela sıkıntı, stres ya da korku anında yüzün kızarması bir hastalıkla ilişkili değildir ve durumun etkisi geçince kızarıklık da ortadan kaybolacaktır. Fakat kızarıklığın yer yer oluştuğu ve kalıcı olduğu durumlarda dermatoloğa başvurulması gerekir. 

Alerji: Alerjisi olan insanlarda derinin alerjenle teması sonucu o bölgede kızarıklık oluşabilir. Hatta kızarıklığın beraberinde kaşıntı ve şişlik de oluşabilir. Kızarıklığın kendi kendine geçmediği durumlarda genelde alerjiye özel olan ilaç veya kremler kullanılır. 

Mantar enfeksiyonları: Ayak mantarı da dahil olmak üzere ciltte kızarıklığa sebep olabilecek bir çok mantar enfeksiyonu bulunmaktadır. Eğer dikkat edilmezse kızarıklık büyüyerek kaşınıtıya ve pullanarak dökülmeye de yol açabilir. Tedavi için doktorun önerdiği reçeteli ilaç ve kremler kullanılmalıdır. Ayrıca enfeksiyonlu bölgenin temizliği de tedavi süresini etkileyen bir faktördür.

Farklı cilt problemleri: Bazı zamanlarda ise ciltte kızarıklık oluşmasına neden olan şey sadece cildin fazla kuru olması olabilir. Bu sorun doğru nemlendiriciler kullanılarak kolaylıkla çözülebilir. Fakat evde uygulanan tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen bir kızarıklık söz konusu ise bir cilt doktoruna başvurulması gerekir.
]]>
Ballı Cilt Maskesi https://www.cilthastaliklari.gen.tr/balli-cilt-maskesi.html Thu, 22 Nov 2018 16:19:42 +0000 Ballı cilt maskesi, evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz ballı cilt maskesi ile cilt bakımı yapılabilir. Bal cilde çok fayda sağlayan önemli bir besindir. Her cilt tipi için bal içerikli maskeler yapılabilir. Pürüzsüz v Ballı cilt maskesi, evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz ballı cilt maskesi ile cilt bakımı yapılabilir. Bal cilde çok fayda sağlayan önemli bir besindir. Her cilt tipi için bal içerikli maskeler yapılabilir. Pürüzsüz ve parlak bir cilt tipine sahip olmak için düzenli bal maskesi yapmak yeterli gelecektir. Cilt onarıcı özelliği olan ballı cilt maskesinin hazırlanması da son derece pratik olup rahatlıkla yapılabilir. Balın cilt için faydaları saymakla bitmeyeceği gibi cildin nemlenmesine ve yumuşamasına da katkı sağlamaktadır. Doğal bir antioksidan olan bal, aynı zamanda kırışıklıkların azalmasında, güneşin cilde verdiği zararı ve cilt tabakasında bulunan yaraların etkili bir şekilde iyileşmesin de fayda sağlar. 

Ballı cilt maskesi için gerekli malzemeler
 • 1 çorba kaşığı süzme bal
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağ
 • 1 tane yumurta sarısı 
Ballı cilt maskesi nasıl yapılır

Ballı cilt maskesini yapmak için balı bir karıştırma kabının içerisine alın. Üzerine yavaş, yavaş zeytinyağ ilavesi yapıp karıştırın. Balın kıvamını açtıktan sonra içerisine bir tane yumurta sarısını ekleyip karıştırın. Yumurta sarısı maskesinin daha kıvamlı ve kremsi bir yapıda olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yumurta bulunan mineral ve vitaminler cildin daha parlak olmasını sağlayacaktır. Özellikle ciltte gözeneklerin temizlenmesinde faydalı olan bu maskeyi haftada bir gün yapabilirsiniz. Hazır hale gelmiş olan ballı cilt maskesini cildinizi temizledikten sonra sürün ve yarım saat kadar bekletin. Bu maskeyi cildinize uygulamadan önce cildinizi mutlaka önce soğuk ardından sıcak su ile yıkayıp 5 dakika sıcak kompleks uygulaması yapın. Böylelikle cilt maskeyi daha çabuk kabul edecek ve daha hızlı etki sağlayacaktır. 

Akne eğilimli ciltler için ballı cilt maskesi

Akne eğilimli ciltler için maske son derece önemlidir. Bu tip ciltler için ballı maske yapılmak istenildiğinde 3 tatlı kaşığı bal ve bir fiske toz tarçın yeterli gelecektir. Bu malzemeleri bir karıştırma kabının içerisine alıp karıştırın. Elde edilen karışımı ince bir tabaka şeklinde cilde sürüp 10 dakika kadar bekletin ve sürenin ardından maskeyi ciltten yıkayarak çıkartın. Haftada bir gün veya akne olduğu zamanlarda uygulamanız sağlıklı olacaktır. 

Ballı cilt maskesi, son derece faydalı olan bu maskeyi bala karşı alerjisi olan kişilerin yapması önerilmemektedir. Aksi halde faydadan daha çok zarar verebilir. Ballı cilt maskesi yaptığınız da eğer cildiniz de kızarıklık ve kaşıktı gibi etkiler görülüyor ise bu belirtiler maskenin cildinize iyi gelmediğinin habercisidir. 
]]>
Cilt Soydurma https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-soydurma.html Fri, 23 Nov 2018 15:59:40 +0000 Cilt soydurma, uygulanan işlemde amaç, cildin dış tarafında kalan yüzeyin soyularak, ciltte meydana gelen akne, sivilce, siyah nokta, leke, kırışıklık, yaşlanma izlerinin görünümünü azaltmaktır. Cilt soydurma yaptırmak Cilt soydurma, uygulanan işlemde amaç, cildin dış tarafında kalan yüzeyin soyularak, ciltte meydana gelen akne, sivilce, siyah nokta, leke, kırışıklık, yaşlanma izlerinin görünümünü azaltmaktır. Cilt soydurma yaptırmak isteyen hastalarda cilt tipi, etnik köken, cildin tonu işlemden önce göz önünde bulundurulmalıdır. Cilt tipi koyu olanlarda ya da yanık, derin yara izi olan kişilerde özel, detaylı bir değerlendirme yapılması gerekir. Ayrıca dudak çevresinde uçuk gibi problemler varsa uygulamadan önce bu durumunda değerlendirilmesi gerekir. Cilt soydurma işlemine karar verilmişse cilt için işlem öncesi uygun bir cilt bakımı programı uygulanmalıdır. Ciltte yaşlılığa dair derin izler, derin yara ya da yanık izleri varsa cilde uygulanan işlemler daha fazla olabilir. Cilt soydurma işlemi yaşlanma sürecini ve sarkmayı durdurma özelliğinde olan bir uygulama değildir.

Cilt soydurma işlemi öncesi

Cilt soydurma işlemi öncesinde hastanın zihinsel ve duygusal anlamda işleme hazır olup olmadığı değerlendirilir. Bunun için doktor tıbbi geçmişini detaylı şekilde değerlendirir. Hastanın cilt ve yüz yapısı değerlendirilir. İşlemin gerçekleştirileceği merkezi kullanılacak yöntem ve işlem sonrası oluşabilecek komplikasyonlar hasta doktor arasında tartışılır.

Cilt soydurmada kullanılan teknikler

Kimyasal soyma: Kimyasal soydurma işlemi cilt yüzeyindeki ölü tabakanın çıkarılması amacıyla uygulanan bir tekniktir. Bu işlem alt tabakadaki kan dolaşımı ve doku canlanması için önemlidir. İşlemden sonraki ilk 5-7 gün ciltte pul pul dökülme olabilir. Orta kısımda bulunan deri işlem sonrasında 3 hafta içinde toparlanmaya başlar ve ciltte ışıl ışıl bir görünüm oluşur. Sivilce izleri, güneş lekeleri, yaşlılık nedeniyle oluşan kırışıklıklar için uygulanan bir tekniktir. İşlem günümüzde dermatolojik cilt bakımı olarak tanımlanır. Kimyasal soydurmai son 6 ay içinde sivilce tedavisi için accutane kullanan kişiler için uygun değildir. Cildinde siğil bulunanlar için uygulanmaz. Güneş alerjisi geçmişi olanlar için uygun değildir. Daha önce kimyasal soydurma yaptırmış, ancak başarısız olmuş kişiler içinde uygun bir yöntem değildir.

Dermabrazyon: Ciltte meydana gelen derin yara, kırışıklık için uygulanır. Cildin yumuşamasını sağlayan bir tekniktir. Cilt yüzeyinde işlem yapabilmek için cerrahi anında lokal anestezi kullanılır. Bazı durumlarda dondurma yapılabilir. Hızla dönen özel bir fırça kullanılarak cildin en üst tabakası alınır. Cerrahinin süresi ciltteki yaranın ya da izin derinliğine bağlı olarak değişebilir. Ciltteki pürüzlü görünümü azaltan bir uygulama olan dermabrazyon, daha çok sivilce nedeniyle oluşan izler için uygulanır. Cilt yüzeyindeki tabaka alındıktan sonra bölgede pürüzsüz ve gergin bir tabaka meydana gelir. Cerrahiden sonra aynı gün hasta evine yollanır. Ameliyatın ardından işlem gerçekleşen bölge pansumanla kapatılır. Ertesi gün pansuman açılır. İşlen sonrası cildin kendini toparlaması 1-2 haftayı bulur. Ciltte kırmızı ya da pembe bir tabaka oluşur. Bu tabaka ise en fazla bir ay içinde normale döner.

Lazer cerrahisi: Ciltte oluşan güneş lekeleri, kırışıklıklar, göz etrafında oluşan çizgiler ve akne izleri için sıkça tercih edilen cilt soydurma işlemidir. Yüksek enerjide ışık dalgaları kullanılır. Bu dalgalar cildin üst tabakasını buharlaştırır.

Yumuşatan peeling: Cildi yenilemek ve cilt tonunu düzenlemek amacıyla uygulanan cilt soydurma işlemidir. Tam olarak cilt soydurma işlemi olmasa da cildi ölü hücrelerden arındırır ve gerekli olan cilt bakımı yapılır. Bir hafta kadar süren uygulama meyve asitlerinden meydana gelir. Uygulama en fazla 90 dakikada tamamlanır. Hasta birkaç gün dinlendikten sonra normal aktivitelerine dönüş yapabilir.

Bitkisel peeling: Bitkisel kaynaklar kullanılarak uygulanan cilt soyma işlemidir. Uzman doktorlar tarafından uygulanan ve günümüz]]> Cilt Temizleme https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-temizleme.html Sat, 24 Nov 2018 06:08:04 +0000 Cilt Temizleme, Bu makalemizde sizlere cilt temizliği hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız. Cilt dış görünüşte çok önemli bir paya sahip olan ve hatta sağlığımızı, karakterimizi yansıtabilen bir özelliğe s Cilt Temizleme, Bu makalemizde sizlere cilt temizliği hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız. Cilt dış görünüşte çok önemli bir paya sahip olan ve hatta sağlığımızı, karakterimizi yansıtabilen bir özelliğe sahiptir ve bu nedenle cilt temizliği hayatımızda önemli bir noktadadır. Günlük yaşantımızda insanlar ile iletişime geçerken ilk olarak insanların yüzüne dikkat etmekteyiz  ya da insanlara karşı ilk intibaya dış görünüşünden özellikle de cilt bakımından sahip olmaktayız bundan dolayı cilt bakımı kritik bir öneme sahiptir. Cilt sorunları özellikle ergenlik döneminde başlar ve bu dönemde yapılan yanlışlıklar hayatın ileri ki zamanlarında etkisini devam ettirebilmektedir. Cilt bakımında cilt rahatsızlığının sebebini bilme (yanlış beslenme, genetik, yorgunluk vb.) cilt temizliğinde çok önemli bir paya sahiptir. Ayrıca cilt bakımında cildin yapısı da önemli bir noktadadır.

Kuru Cilt İçin Cilt Temizleme

Kuru cilde sahip olanlar için tabi ki dermatoloji doktorunuzun da onayını alarak gece yatmadan önce pamuğu yağsız süte temasını sağlayıp yüze sürülebilmekte ve yaklaşık 10-15 dakika bekleyip tekrar temiz bir pamuğu ılık bir suya batırıp yüzü temizleme ve bakım yapma olanağınız bulunabilmektedir.

Normal Cilt İçin Cilt Temizleme

Normal cilde sahip olanlar için cilt temizleme de ise tabi yine doktorunuzdan onay alarak üzüm suyu sizlere etkili olabilir.Bunun için bir kaba üzüm suyu sıkıp aynı şekilde pamuğu batırıp yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekletip temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde piyasada her tür cilt için özellikle siyah noktalar ve sivilceler için bakım kremleri ve sabunlar bulunmaktadır.Bu türlü maddeleri kullanmadan önce yüzünüzü ılık suyla yıkayıp sürmeniz sizler için daha faydalı olabilme ihtimali vardır.

Yağlı Cilt İçin Cilt Temizleme

Aynı şekilde doktorunuzun onayını alarak cildinize kil maskesi şeklinde bakım yapıp cildinizi temizleme ihtimaliniz bulunabilmektedir. Bunun için yarım limon, bir tatlı kaşığı elma suyu, bir çay kaşığı vazelin, bir kaşık beyaz kil, bir tatlı kaşığı portakal suyu hazırlandıktan sonra bunları aynı kap içerisine boşaltıp maske haline gelene kadar karıştırdıktan sonra cildinize sürüp yaklaşık 10 dakika bekletip bol su ile temizleyebilirsiniz.

Nemlendiricinin Önemi

Cilt bakımında hangi cilt yapısına sahip olursanız olun nemlendirici önemli olabilmektedir. Yağlı cilde sahip olanların bile kendi cilt yapısına göre yağsız ve hafif nemlendirici kullanması cilt temizleme hususunda yararlı olma ihtimali vardır. Ayrıca güneşten koruyucu özellikteki  kremi tercih etme ve siyah nokta oluşturmayan nemlendirici kremi alma cilt bakımı konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir.

Cilt temizlemede kullanılan maddelerin bitkisel olması önemlidir ve ayrıca cilt yapısı kişiden kişiye farklılık gösterdiği için kullanılan krem ya da maskelerinde kişiden kişiye etkisi farklılık gösterebilmektedir. Bu hususta tabi ki başvurulabilecek en önemli makam dermatoloji doktorlarıdır. Bu makalemizde cilt temizleme konusu hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Umarım yararlı olmuştur.Hepinize sağlıklı günler…

]]>
Kuru Cilt https://www.cilthastaliklari.gen.tr/kuru-cilt.html Sun, 25 Nov 2018 01:55:29 +0000 Kuru cilt, Giderek değişen hava şartları, mevsim geçişleri, soğuk  havalarda ısı değişiklikleri ve kötüleşen yaşam şartları cildin kurumasına  ve nem ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Aşırı su kaybı nedeniyle Kuru cilt, Giderek değişen hava şartları, mevsim geçişleri, soğuk  havalarda ısı değişiklikleri ve kötüleşen yaşam şartları cildin kurumasına  ve nem ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Aşırı su kaybı nedeniyle kuru cilt gerginleşip çatlıyor ve pul pul olup dökülüyor. Kuru cilt nemlendirirken doğru içeriği kullanmak çok önemlidir. Aksi taktirde en iyi gece serumu ve nemlendiriciyi kullanmak bile işe yaramaz. Kişide oluşan kuru cildin birden çok nedeni bulunur. Bunu tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Lakin bazı kişiler doğuştan kalıtsal bir cilde sahiptir. 

Kuru cilt nedenleri
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte, cildin ürettiği yağ miktarı da düşer. Azalan yağ miktarında birlikte Derinin bariyer fonksiyonlarının bozulmasına kuru cilde ve çatlamalara neden olur. 
 • Cildi çok sıcak su ile yıkamak, sabun kullanmak cildin dokusuna zarar vereceği için beraberinde kuru cilt oluşmasına neden olur. Bu şekilde cilt bariyeri kendini koruyamaz bir hal alır. 
 • Kuru iklim değişikliği ve şartları cildin aşırı su kaybetmesine neden olarak cilt kuruluğuna neden olur. 
 • Örneğin çevresel faktörler de cildin aşırı nem kaybedip kuru cilt oluşmasına etkendir. Keskin rüzgar, fazla güneş, sigara ve sigara dumanına maruz kalma gibi. 
Kuru cilt nasıl nemlendirilir

Kuru cilt diğer cilt tiplerine göre daha hassas bir ciltdir. Kolay incinir hassas ve geçirgendir. Tahriş edici ve alerji yapıcı dış etkenlerden daha kolay etkilenir. Bu etkenlerden daha az etkilenmek için derinin uygun içerikte olması, dengeli aksatmadan nemlendirilmesi gerekir. Kuru cildin nem dengesini korurken neyle temizlediği çok önemlidir. Ph değeri yüksek sabunlarla yüzünüzü yıkmayın. Sıcak su cildin yağ tabakasına zarar vereceği için cildinizi ılık su ile yıkayın. Yumuşak yapılı sabun, duş jeli yıkama jeli ve temizleme sütleri tercih ediniz. Banyo yapıldığında veya yüz yıkandıktan sonra cilt hızlı bir şekilde suyu emer. Cildinizi hafif bir şekilde kurulayın  ve nemlendirici, nemlendirici serum yada cilt bakım yağını sürün. Bu cilt de ki suyu hapseder ve kuru cildin nemlendirilmesi ne yardımcı olur. Kullandığınız ürünlerde kuru cilde uygun suyu çeken ve cilde suyu tutan özellikleri olmasına dikkat edin. Nemli ve sağlıklı bir cilt için cilt bakımını alışkanlık haline getirin. Nemlendirici bakım ürünlerinizden sağlıklı bir sonuç almak için 4/6 hafta kadar düzenli kullanmaya dikkat edin. 
]]>
Cilt Bozuklukları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-bozukluklari.html Sun, 25 Nov 2018 21:50:24 +0000 Cilt Bozuklukları, Cildimiz, vücudumuzun bütününü kaplamaktadır. Güzellik konusunda ise daima en önemli organımızdır. Cildimiz vücut ısımızın dengelenmesi, bağışıklığın düzene girmesi ve harici etkenlere karşı Cilt Bozuklukları, Cildimiz, vücudumuzun bütününü kaplamaktadır. Güzellik konusunda ise daima en önemli organımızdır. Cildimiz vücut ısımızın dengelenmesi, bağışıklığın düzene girmesi ve harici etkenlere karşı koruma da görevlidir. Ancak çoğu zaman oldukça önemli olan bu organımıza görmesi gereken ilgiyi gösterememekteyiz. Cilt bozuklukları, deri üzerindeki tabakanın orjinal halini kaybetmesi manasına gelmektedir. Cilt üzerinde kırmızılık, yara, soyulma, pullanma, kepeklenme gibi olayların her birisi cilt bozukluklarını işaret etmektedir.

Cilt Bozuklukları Neden Ortaya Çıkar

Kimyasal maddeler, deterjanlar, şampuanlar gibi bazı doğal olmayan maddeler, beslendiğimiz bazı besinler, stres ve bazı rahatsızlıklar da cilt bozukluklarını tetikleyebilmektedir. Bu nedenle akne, sedef, cüzam, cilt tahrişleri, döküntü, isilik  gibi birçok cilt bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Eğer derinizde az önce saydığımız gibi olan veya daha farklı cilt bozukluklarınızın varlığından şüpheleniyorsanız bir cilt uzmanına görünmeniz şart olmaktadır.

Cilt Bozuklukları Nelerdir

Akne: Bütün herkesin bildiği gibi akne ve sivilceler ergenlik döneminin başları ile birlikte başlayan ve her yaşta ortaya çıkabilen en yaygın cilt bozukluklarından birisidir. Sırf tek bir tanesi dahi kişide huzursuzluk yaratabilen akne ve sivilceler için ıhlamur tedavisini uygulayabilirsiniz.

Akne İçin Ihlamur Tedavisi Uygulaması

1.5 yemek kaşığı ıhlamur ile 2 su bardağı suyu karıştırınız ve kaynatınız. Ihlamur-su karışımını tülbent içerisine koyarak süzünüz ve geriye kalan suyun ılımasını bekleyiniz. Ihlamurlu su ılıdıktan sonra pamuk kullanarak suyu yüzünüze sürünüz. Yaklaşık 10 dakika kadar yüzünüzde ıhlamur suyunu beklettikten sonra yıkayınız. Az önce aknenin cilt bozuklukları arasında en yaygın bozukluk olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca bu en yaygın cilt bozukluklarından olan aknenin ıhlamur tedavisi dışında elma sirkesi kürü de tedavisi de mümkün olmaktadır.

Egzama: Akne dışındaki yaygın olan cilt bozukluklarından birisi de egzamadır. Egzama hastalığı çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Yüzde ve elde olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Buna göre de tedavi yöntemleri şekillenmektedir.

Ellerde Görülen Egzama Belirtileri Nelerdir

 • Kızarıklık
 • Kuruluk
 • Eller üzerindeki derinin pul pul dökülmesi

Tedavisi genel olarak zor olan egzama hastalığı çoğunlukla gün içinde ıslak kalan elde ortaya çıkmaktadır.

Cilt bozukluklarından yaygın olarak görülen bir diğer hastalık olan egzamanın panzehiri dut olarak bilinmektedir.

Egzama İçin Dut Tedavisi Nasıl Hazırlanmaktadır

3 su bardağı kadar suyu kaynatınız. Suyu kaynattıktan sonra içine bir avuç kuru haldeki beyaz dutu atınız. Daha sonra kaynamış su ve dutu tekrar kaynatınız. Kaynamaya başladığında ise altını kısınız ve 5-6 dakika kadar daha kaynatınız. 5-6 dakika daha kaynattıktan sonra altını kapatınız ve ılımaya bırakınız. Ellerinizi içine sokabilecek derecede ılıdıktan sonra ellerinizi ılıyan dutlu su karışımına sokunuz ve 10 dakika kadar içinde bekletiniz. 10 dakika beklettikten sonra ellerinizi duttan çıkarınız ve ellerinizi yıkamadan 1 saat daha bekleyiniz. 1 saat sonrasında ellerinizi ılık su ile yıkayınız. 

Cilt bozuklukları için oldukça faydalı olan bu dut karışımını hafta içerisinde 3-4 defa uyguladığınızda egzamaların iyileşmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu tedavi yöntemi genellikle el egzama rahatsızlığı için anlatılsa da vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan cilt bozukluklarının tedavisinde etkili sayılabilmektedir. Bunların dışında bitkisel bakım kremi ve cilt doktorunuzun reçete etmiş olduğu krem ve ilaçlarla da kullanabilirsiniz. Ayrıca yine bunun haricinde cilt bozuklukları için zerdeçallı bir tarif olan tedavi yöntemini de uygula]]> Cilt Gözenekleri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-gozenekleri.html Mon, 26 Nov 2018 04:32:39 +0000 Cilt gözenekleri, asıl olarak her insan vücudunda bulunmaktadır. Çoğunlukla genişlemiş olan cilt gözenekleri bir kusur olarak görülür ve insanları huzursuz eder. Ancak tam aksine bir kusur değildir, cilt gözenekle Cilt gözenekleri, asıl olarak her insan vücudunda bulunmaktadır. Çoğunlukla genişlemiş olan cilt gözenekleri bir kusur olarak görülür ve insanları huzursuz eder. Ancak tam aksine bir kusur değildir, cilt gözenekleri vücut için gerekli olan yağı üretir ve salgıladığı maddeler ile vücudu allerjenlerden ve çevrede oluşan kirlilikten korur. Cilt gözenekleri olmasa, yağlar derinin altına inerek deri altı tabakasında kistler meydana getirirdi. Bu da enfeksiyon oluşumlarına sebebiyet verirdi.

Peki Bu Cilt Gözenekleri Neden Genişler

 • Derisi yağlı olan kimselerin cilt gözenekleri genişlemektedir. Bu sayede cilt içerisindeki yağ ve solunum olayları daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Cildi yağlı olan kişilerin ciltleri her zaman su miktarı en az olan kişilerdir. Su miktarı kişinin cildinde az olduğunda ise ölü hücreler, deri yüzeyine çıkar ve asitli tabaka ile cildin kendini koruması zorlaşır. Bu nedenle de cilt dış faktörlerden kolaylıkla zarar görebilmektedir.
 • Tedavi amacı ile kullanılan bazı ilaçlar, deri yüzeyinde yağlanmaya sebebiyet verebilir ve bu nedenle de cilt gözenekleri genişleyebilir.
 • Cilt gözeneklerinin genişlemesi genetik yatkınlığa bağlı olabilir. Anne ve babadan gelen genlerin cilt gözenekleri oluşumuna neden olabilir.
 • UV ve X ışınları veya güneş ışınları da bazen cilt gözeneklerinin genişlemesine neden olabilir.

Siyah Nokta Bantları Cilt Gözenekleri İçin Faydalı Olabilir Mi

Genellikle bayanların tercih ettiği siyah nokta bantları oldukça kolay bir kullanıma sahip olduğundan dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca çoğu zaman da siyah noktalar için tam bir tedavi yöntemi sayılabilmektedir. Ancak bu bantlar siyah noktaları temizlese bile, cilt gözenekleri altındaki tabakalarda bulunan yağları boşaltamamaktadır. Sadece oksitlenen kısmı alabilen siyah nokta bantları, cilt gözeneklerinin alt dokusunu kapatan kanaldaki yağ kütlesini alamacağından dolayı, cilt gözenekleri için çokta faydalı sayılamamaktadır. Bu yüzden kullanılması tavsiye edilmez.

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırılır

 • Cilt içerisindeki su miktarı ne kadar çoğalırsa, yağ üretimi de o kadar azaltılmaktadır. Bu nedenle su bazlı ve doğru malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Cildinizdeki gözenekleri geçirmek için hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini bir uzmana danışmanızda fayda bulunmaktadır. Yağlı olan ciltlerde cilt gözeneği sıkılaştırıcı olarak glikolik ve salisilik içerikli ürünleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Bu ürünler ciltte bulunan aşırı yağları temizler ve bu sayede cilt gözeneklerini küçülterek sıkılaştırır.
 • Soda oldukça iyi bir cilt gözenekleri sıkılaştırıcı tonik işlevi görmektedir. Soda ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ayrıca bunun yanı sıra, sodayı buz şekline getirip cildinize de uygulayabilirsiniz.
 • Sabah akşam doğal gül suyu kullanmak cildinizi temizler, arındırır, ferahlatır ve toparlamaya yardımcı olur.
 • Kuşburnu çayına pamuğu batırarak cildinizi temizlemek, cilt gözenekleri sıkılaştırıcı görev yapar.
 • Bitkisel kayısı çekirdeği yağı kremi kullanınız. Kayısı çekirdeği yağı kremi cilt yıpranmalarının onarılmasında, vücut sarkmalarında ve yaşlanmanın yavaşlatılmasında oldukça faydalı bir konumdadır. Ayrıca cilt gözeneklerini de küçülterek sıkılaştırmaya yardımcı olur.
 • Günlük düzenli bir şekilde güneş koruyucusu uygulayınız. Güneş ışınları cildinize zarar vermektedir. Cilt üzerinde ve özellikle yüz bölgesinde cilt gözeneklerini genişletir. Bu nedenle yaz veya kış fark etmeden dışarı çıkarken güneş kremi sürünüz.
 • Gün içerisinde yüzünüzde kalan makyaj cilt gözeneklerinizi kapatmaktadır. Cilt hücreleri hava almadığından dolayı zaman içerisinde zarar görmektedir. Ayriyeten her gün yıkanmayan yüz içerisinde de yağlar ve bakteriler birikir. Ancak sık sık yıkanan yüz de ise aşırı yağ üretimi gözlemlenir. Bütün bu duruml]]> Cilt Yağlanması https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-yaglanmasi.html Mon, 26 Nov 2018 10:52:31 +0000 Cilt Yağlanması, Cildimiz vücudumuzun en dış tabakasıdır. Yapılan araştırmalarda, yetişkin bir insanın 1,9 m2 cilt yüzeyine sahip olduğu, cilt yüzeyinin 1 cm2'sinde 10 grup kıl yumurta kökü (folik), 15 yağ bezesi, 2 ad Cilt Yağlanması, Cildimiz vücudumuzun en dış tabakasıdır. Yapılan araştırmalarda, yetişkin bir insanın 1,9 m2 cilt yüzeyine sahip olduğu, cilt yüzeyinin 1 cm2'sinde 10 grup kıl yumurta kökü (folik), 15 yağ bezesi, 2 adet soğuk algılayıcı sinir, 12 adet sıcak algılayıcı sinir, 2 m. uzunluğunda sinir yapısı, değişik özelliklerde basınç sensörleri, duyu sinirleri ve yarım metre uzunluğunda kan damarları ile 100 adet ter bezinden oluştuğu tespit edilmiştir. 

Yağlanma özel bir yapısı olan cildin sağlığının bozulmasına neden olabilir. Cilt yağlanmasına karşı önlem alınmadığında iltihaplanma, benek şeklinde kızarıklık hatta koku oluşumuna neden olur. Hatta tehlikeli cilt hastalıklarına yol açabilir. Cildin yağlanmasına neden olan salgı sebum salgısıdır. Aşırı salgılandığında yağlanmaya neden olur. Sebum salgısının azaltılması içen yapılması gereken bir takım işlemler vardır. Cilt yağlanması denilince ilk olarak yüzdeki yağlanma akla gelir. Vücudun diğer bölümlerinde fazla yağlanma görülmez. Bu nedenle yağlanmanın azaltılması için yapılacak uygulamalar genellikle yüze yapılır.

Cilt yağlanması neden olur

Cilt yağlanması ile genellikle ergenlik çağında tanışılır. Gelişen vücut nedeniyle hücre hacim ve aralıkları da genişler, çoğalır. Bu karmaşık durumun sağlıklı olarak ilerleyebilmesi için hormonlar gereğinden fazla sebum salgılanmasını sağlar. Aşırı yağlanma sonucu bakteri ve vürisler cilt yüzeyine daha fazla tutunurlar. Bu durumda iltihaplanma ve sivilceler oluşur. Bu nedenle ergenlik döneminde yağlanma mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Kortizon içerikli ilaçlar ve doğum kontrol ilaçların uzun zaman kullanımı, hassas cilt içeriğini etkileyerek gözeneklerini ve hücre aralıklarının genişlemesine yol açar. Bu durumda ortaya çıkan sonuç kilo alımı, vücutta genişleme ve cilt yağlanması olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için bu ilaçların kullanımına bir süre ara vermek gerekir. Mümkünse hiç kullanmamak gerekir.

Yaşlanma ile birlikte esasen cilt kuruluğu ortaya çıkar. Kimi yaşlı insanlarda yaşlılığa bağlı olarak cilt yağlanması ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerin Parkinson hastası olup olmadığını kontrol ettirmesi gerekir. Öyle ki parkinson hastalarının ciltleri genellikle yağlı olur. Ayrıca merkezi sinir sisteminde meydana gelen çeşitli hasarlar sinirlerin kontrolsüz çalışmasını sağlayarak cilt sağlığının bozulmasına dolayısı ile yağlanmaya neden olur.

Cilt yağlanmasının diğer nedenleri ise; Çeşitli hormonların şeker, tansiyon ve kolesterol gibi sorunlar nedeniyle düzensiz çalışması, kurak bölgelerden nemli bölgelere sık sık seyahat etmek, sürekli yağlı yiyecekler tüketmek, günde 3-4 defa duş almak, zayıflama diyetleri, yetersiz beslenme gibi durumlarda cilt yağlanması görülebilir.

Cilt yağlanması önlemek için neler yapmalıyız

Yapılması gereken ilk şey cilt yağlanmasının nedeninin araştırılmasıdır. Daha sonra cilt tipinizin araştırılması için bu işlerle ilgilenen merkezlere gitmeniz gerekir. Eğer yağlanma hormonal bir durumdan kaynaklanıyor ise cilt doktorunuza görünmeniz gerekir. Evinizde kendi başınıza cilt yağlanmasını tedavi etmek istiyor iseniz sabun ile cildinizi yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmayın, bunlardan başka evde hazırlayabileceğiniz kür ile yüzünüzdeki yağlanmadan kolayca kurtulabilirsiniz. 

Bunun için bir çay kaşığı bal, bir yumurta akı, bir çay kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı kil ve çok az suya ihtiyacınız olacaktır. Su hariç malzemeleri karıştırın, azar azar su ekleyerek krem kıvamına getirin, karışımı göz çevresi hariç yüzünüze maske olarak sürün, beş dakika bekledikten sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzde ki yağlanma geçene kadar maskeyi haftada bir kez bir ay boyunca uygulayın. Yağlanmanın uzunca bir süre oluşmadığını göreceksiniz.

Bir başka kür ise gliserin kremidir. Bunun için bir çorba k]]> Ciltte Kaşıntı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/ciltte-kasinti.html Tue, 27 Nov 2018 02:25:23 +0000 Ciltte kaşıntı, kaşıntı cildi son derece rahatsız eden ve cildin tahriş olmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman vücudun belirli bölgesinde hissedilebilirken, bazı zamanlarda da vücudun bütünüyle ilişki olmakta Ciltte kaşıntı, kaşıntı cildi son derece rahatsız eden ve cildin tahriş olmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman vücudun belirli bölgesinde hissedilebilirken, bazı zamanlarda da vücudun bütünüyle ilişki olmaktadır. Kaşıntı, erken önlem alınmaması halinde ilerleyebilir ve beraberinde ciltte kabarıklıklar, kızarıklık görülebilir. Cildin kaşınmasına neden bir çok hastalık vardır. Bunlar alerji kaynaklı veya egzama gibi ciddi cilt hastalıkları olabilir. Aynı zamanda mantar hastalığı, bağırsak parazitleri ve böcek ısırmaları da ciltte kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntının olduğu zamanlar cildi çok soğuk olmayacak su ile yıkamak iyi gelebilir. Bu işlem aynı zamanda kaşıntıdan dolayı oluşan yanma hissini de azaltacaktır. Eğer bölgeyi yıkamak tahrişe yol açacak gibi görünüyorsa veya iltihaplanma söz konusu ise soğuk su torbasından da yararlanılabilir. 

Ciltte kaşıntıya neden olabilecek etkenler

Alerji: Eğer ciltte kaşıntı alerjiye bağlı görülüyor ise bunun nedeni vücuda temas eden bazı maddelere karşı cildin vermiş olduğu tepkidir. Bu hususta örnek vermek gerekirse eğer cildin altına karşı alerjisi olması ve altının vücuda temas etmesi ile bölgede kaşıntının meydana gelmesi gibi... Eğer böyle bir durum sonrasında kaşıntı oluyor ise kişinin alerji testi yaptırmasında fayda olacaktır.

Kuru cilt tipi: Diğer cilt tiplerine oranla kuru cilt tipi daha çok hassas olmaktadır. Nedeni ise cildin kurumuş olması ve ciltte nem oranının çok az olması kaşıntıyı tetiklemektedir. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz mutlaka cildinizi nemlendirmek için çeşitli krem ve jellerden yardım almanız gerekecektir Böylelikle cildin nem oranı dengede tutulur ve kaşıntı gibi semptomlar önlenebilir.

İç hastalıklar: Böbrek, karaciğer ve tiroit gibi bazı hastalıklar cildin kaşınmasına yol açmaktadır. Bu tür hastalığınız varsa eğer mutlaka sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekecektir. Aynı zamanda iç hastalıklardan dolayı meydana gelen ciltte kaşıntı bölgesel olmayıp vücudun genelinde görülebilir. 

Mevsim değişikliği: Mevsim değişikliği bazı hassas cilt tiplerinde kaşıntı oluşumuna yol açmaktadır. Özellikle polene karşı alerjisi olan kişilerde bahar mevsimin de sık cilt kaşıntısı görülebilir. Bunun için kişinin doktor kontrolünde krem alması önerilir. 

Gebelik: Bazı kadınlarda gebelik alerjisi gibi hastalıklar görülmektedir. Bu hastalık kişide ilk olarak kaşıntı ve beraberinde renk değişikliği olarak belirtisi değişmektedir. Aynı zamanda gebelik sürecinde kadının vücut yapısı değiştiği için karın ve bacak kısımlarında çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlaklarda kaşıntı oluşumuna yol açmaktadır.

Güneş ışınları: Bazı kişilerde alerjiye neden olan güneş ışınları, uzun süreli güneşte kalınması halinde kaşıntıya neden olabilir. Ciltte meydana kırmızı renkli benekler devamında kaşıntı ve cildin tahriş olmasına yol açabilir. 

Ciltte kaşıntı için doktora ne zaman gidilmelidir
 • Uzun süre geçmeyen ve sık, sık tekrarlayan cilt kaşıntısı varsa
 • Ciltte yara oluşumuna neden olacak kaşıntı oluyorsa
 • Nedeni bilinmeyen kaşıntı varsa
 • Cildin iltihaplanmasına neden oluyorsa 
 • Ciltte kaşıntı olduğu zamanlarda nefes alıp vermekte zorluk çekiliyorsa, mutlaka zaman kaybetmeden doktora görünmekte fayda olacaktır. 
]]>
Cilt Yaraları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-yaralari.html Tue, 27 Nov 2018 17:22:04 +0000 Cilt yaraları, ciltte çıkan yaralar doku bütünlüğünün farklı nedenlere bağlı olarak bozulması sonucu oluşum gösterir. Bazı durumlarda basit nedenlerden dolayı ortaya çıkan cilt yaraları bazen çok ciddi bir hastalığ Cilt yaraları, ciltte çıkan yaralar doku bütünlüğünün farklı nedenlere bağlı olarak bozulması sonucu oluşum gösterir. Bazı durumlarda basit nedenlerden dolayı ortaya çıkan cilt yaraları bazen çok ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Düşme, kesik, kaza gibi nedenlerden dolayı oluşabileceği gibi, egzama, sedef, akne, sivilce, uçuk, kaşıntılı farklı bir hastalık gibi nedenlerden dolayı da oluşum gösterebilir. Ciltte oluşan bir yaranın iyileşme süreci yaranın boyutuna bağlı olarak farklılık gösterse de genelde 6 hafta kadar sürer. Cilt yarasının zamanla iyileşmemesi, her geçen gün daha kötüye gitmesi, yarada akıntı olması yaranın ciddiyetine göre değişebilir. Kaşıntıyla birlikte açığa çıkan, her geçen gün yayılan, akıntı olan yaralar genelde egzama nedeniyle ortaya çıkar. Egzamada ciddi anlamda kaşıntı olur ve vücudun farklı bölgelerine yaralar yayılmaya başlar.

Cilt yaraları nedenleri

Diyabet hastalığı ciltte yara oluşumunun en önemli nedenlerindendir. Şeker hastalarında ufak bir eksik yarası bile aylarca iyileşmeyebilir. Şeker hastalığında, kan düzeyinde yaşanan değişiklikler nedeniyle deride hücre ölümü gerçekleşebilir ve devamında yara meydana gelebilir. Kişi diyabet hastasıysa ve cilt yarasına maruz kalmışsa mutlaka bir doktora başvurarak gerekli incelemelerin yapılması ve tedaviye başlanması gerekir.

Diyabet haricinde daha pek çok hastalık cilt yarasına sebep olabilir. Bazı hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar ciltte yara oluşumuna yol açabilir. Cilt yaraları için herhangi bir neden yoksa kullanılan ilaçlar sorgulanmalı ve doktora başvurularak ilaç değişimi yapılmalıdır.

Cilt kanseri cilt yaralarına yol açan ciddi bir hastalıktır. Kanser eğer selimse ortaya çıkan yaralar kendiliğinden birkaç ay içind egeçebilir. Ancak kanser kötü huyluysa oluşan yaralar her geçen gün artarak devam edebilir.

Egzama, ciltte kuru, kaşıntılı ve kızarık yaraların oluşmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Hastalığın kalıtsal bir cilt hastalığı olduğu düşünülmektedir. Stres hastalığın en önemli tetikleyicisidir. Egzamaya bağlı cilt yaraları görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Egzamanın günümüzde kesin bir tedavisi yoktur. Ancak yaşanan şikayetler hafifletilebilir.

Sedef, ciltte yama gibi belli sınırları olan, kaşıntılı ve kuru yaralara neden olan bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığının neden oluştuğu henüz kesin olarak bilinmemektedir. Hastalık cilt yaralarına yol açtığı gibi bu yaraların ağrılı olasına da neden olur. Yaralar daha çok, kafa derisi, eller, ayaklar, dizler, dirsek, bel gibi bölgelerde görülür. Genetik yatkınlık, kanda akyuvarlarda oluşan anormallik, sigara ve alkol kullanımı, stres, depresyon, cilt tahrişi, virüs ve bakteri, kullanılan ilaçlar ve mevsim geçişleri hastalığı tetikleyen etkenlerdir.

Kurdeşen, tıpta ürtiker olarak tanımlanan hastalık, ciltte kaşıntılı, pul pul döküleni kızarıklıklara yol açan yaralarla karakterize bir cilt hastalığıdır. Yaralar cildin herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bazen toplu iğne ucu kadar olabilirken bazen çorba kasesi kadar büyük olabilir. Alerji aşıları, kozmetik ürünler, polenelr, hayvanlar, yiyecekler, böcek ısırıkları, kullanılan ilaçlar kurdeşene neden olabilir. Bunların haricinde, enfeksiyonlar, güneşe maruz kalmak, doğum yapmak, bazı bitkiler, cildi sert şekilde kaşımak, bağırsak parazitleri, kimyasallara temas etmek gibi pek çok nedeni vardır. Tedavide antihistaminik alerji ilaçları, kortizon içerikli ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar ve bazen antibiyotik içerikli ilaçlar kullanılabilir.

Sivilce, cilt yaralarına yol açan en önemli nedenlerden biridir. Daha çok ergenlik döneminde birçok nedene bağlı olarak sivilce problemine maruz kalınabilir. Sivilcelerin çabuk iyileşmesi ya da yaraya neden olmaması için sıkılmaması gerekir. Sivilce yaralarını geçirmek için sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bunun haricinde sivilc]]> Cilt Lezyonları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-lezyonlari.html Wed, 28 Nov 2018 00:31:25 +0000 Cilt lezyonları, Deri seviyesinde olan cilt lezyonları yani elemanter lezyonlar çok sayıda çeşitliliğe sahiptir. Bu lezyonların bir çoğu yaşanan yere ve kişinin bedensel yapısına özgü belirtiler ile kendisini göstermektedir. Cilt lezyonları, Deri seviyesinde olan cilt lezyonları yani elemanter lezyonlar çok sayıda çeşitliliğe sahiptir. Bu lezyonların bir çoğu yaşanan yere ve kişinin bedensel yapısına özgü belirtiler ile kendisini göstermektedir. Özellikle cilt yüzeyinde oluşan bu lezyonlar gözle görülebilir olgulardır. Muayene esnasında rahatlıkla tanısı konulabilmektedir. 

Cilt lezyonları çeşitleri;

Cilt lezyonları üç başlık altında toplanır ve bunlar, leke yani makül lezyonları, deri seviyesinden aşağıda olan lezyonlar ve deri seviyesinden yüksekte olan lezyonlar şeklindedir.  

Makül yani leke lezyonları: Deri seviyesinde, yani cilt yüzeyinde sınırlı bir bölgede, normal deri renginde oluşan değişikliklere makül yani leke denir. Maküllerin büyük boylarda olanlarına yama denmektedir. Maküller kendi arasında oluş sebeplerine göre dört gruba ayrılırlar. Bunlar; 
 • Zona, Damarlar ile ilgili olan lezyonlar; hastadaki damarların daralmasına bağlı  meydana gelen lekelere anemi denir. Ayrıca bu lezyonlar damarda oluşan geçici genişlemeler, genel damar genişlemelerine veya kalıcı damar genişlemeleri  şeklinde görülmektedir. Hangi tip leke lezyonları olursa olsun bu lekelerin hepsinin ortak bir özelliği vardır. Oda baskı uygulandığında renklerindeki kırmızılığın solgunlaşmasıdır. Bu tetkik sayesinde lekenin damardan olup olmadığı anlaşılabilir. Geçici olarak gerçekleşen damar genişlemeleri sonucu oluşan pembemsi kırmızı renk değişikliklerine eritem denir. Aktif eritemler de cilt yüzeyindeki renk değişimleri canlı kırmızı renkte olur. Bu bölgede ayrıca lokal ısı artışı meydana gelir. Cilt lezyonlarında iltihabi bir durum oluştuğunda aktif eritemlere rastlanır. Baskı yapılarak bu tür cilt lezyonlarında renk çabuk solar, ama baskı uygulaması bırakıldığında renk hemen eski haline gelir. Pasif eritemler de ise, lezyonların rengi mor kırmızıya benzer ve lokal hararet gözlemlenmez. Bu tür lezyonlarda ise baskı ile kaybolan bu renk baskı kalktığında yavaş yavaş eski rengine döner. 
 • Kan elemanlarının oluşturduğu maküller: Damar içerisindeki eritrositlerin hastada damar dışına çıkması ile deride yani ciltte oluşturduğu lokal renk değişikliklerine purpura denir. Bu tür rahatsızlıklarda cilt lezyonlarına neden olur.  
 •  Deri pigmenti ile ilgili olan maküller: Deri renginin  azalması ile meydana gelen lekelere hipopigmente denir. Cilt renginin tamamen kaybolmasıyla meydana gelen lekeye ise depigmente denir. Deri içerisinde bulunan renk pigmentlerin artmasına bağlı olarak ciltte meydana gelen lokal renk değişikliklerine hiperpigmentasyon denir. Melanin harici ciltte pigment birikimleri de deri rengini etkiler. 
 • Artifisiyel maküller: Bu durum ise dışarıdan deri içerisine giren boyalı maddelerle oluşan bir durumdur. Boya maddeleri epidermiste herhangi bir seviyede bulunacak olursa, zamanla derinin yenilenmesi sonucu kaybolur ve yok olurlar. Boya maddeleri derideki dermise girecek olursa kalıcı lekeler meydana getirirler. Bunlara dövme denir. Dövmeler istemli olarak yapıldığı gibi kaza neticesi de meydana gelebilmektedir. Dövmelerde; kansorejen, allerjik ve enfeksiyöz risklerin yanında, istenildiği zaman tedavi edilememesi  gibi sorunlu yanlarda vardır. 
 • Deri seviyesinden yüksek olan elemanter lezyonlar: Bu lezyonlar ise, Papül, Plak, Likenifikasyon, Nodül, Tüberkül, Ürtika, Tümör, Gom, Kist, Vejetasyon, Kepek, Krut (kabuk, şark çıbanı), Keratoz, Vezikül ve Bül, Püstül' dür.
 • Deri seviyesinden aşağıda olan elemanter lezyonlar: Atrofi, Erozyon, Ekskoriyasyon, Ülser ve yara, Sikatris, Fissür-Ragad, Sklerozis, Gangren, Maserasyon' dur.
Cilt lezyonları, her yaştan herkeste görülebilen lezyonlardır. yaşam alanları ve standartlarıda bu lezyon hastalıklarının oluşmasında vede gelişmesinde etkin bir rol oynamaktadır. her ne kadar bazen genetiksel ve strese dayalı olarak karşımıza çıksa da cilt lezyonları bazende deri altına]]> Cilt Kremleri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-kremleri.html Wed, 28 Nov 2018 11:46:21 +0000 Cilt kremleri, günümüzde özellikle bayanların gerek el, gerek yüz gerekse vücut bakımlarında kullandıkları en önemli kozmetik ürünlerdir çantamızda, ofisimizde, akşam yatarken başucumuzda,  banyomuzda, gün içerisinde Cilt kremleri, günümüzde özellikle bayanların gerek el, gerek yüz gerekse vücut bakımlarında kullandıkları en önemli kozmetik ürünlerdir çantamızda, ofisimizde, akşam yatarken başucumuzda,  banyomuzda, gün içerisinde bile defalarca ellerimizi yıkadığımız düşünüldüğünde kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç hissettiğimiz ürünlerdir. Eğer kuruyan cildimizin nem ihtiyacı giderilmez ise zamanla gerginlik hissi artacak ve derimiz kırışma riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Başlıca cilt kremleri el,  yüz, göz çevresi, vücut losyonları, ayak kremleri, güneş kremleridir. Cilt kremlerini içinde bulunduğumuz mevsim ve yaşadığımız coğrafi bölgenin koşulları, cilt tipi, yaş aralığı, cinsiyet gibi etmenleri göz önünde bulundurarak seçmemiz gerekmektedir. Örneğin çok fazla güneş ışınlarına maruz kalan insanların cilt tipine uygun güneş kremini seçerken cildinin kaç faktöre ihtiyacı olduğunu iyi araştırılarak karar vermesi gerekmektedir.

Cilt kremlerine duyulan ihtiyaç çeşitli nedenlerle özellikle de kış mevsiminin ve güneş ışınlarının etkisiyle dönemsel olarak artış göstermektedir. Bu duruma vücudun yaşlanma bağlı olarak neme olan ihtiyacının erken yaştaki insanlara göre artış göstermesi, büyük şehirlerdeki hava kirliliği, klorlu sularda bu duruma eşlik etmektedir.   

Cilt kremleri ülkemizde çok çeşitlilik arz etmektedir. Gerek Türkiye’de üretilen gerek yurt dışından ithal edilen ürünler nedeniyle ürün çeşitliliği her geçen gün artmakta ve insanlar bu ürün çeşitliliği karşısında doğru cilt kremini seçmekte zorluk çekmektedir.

Yine cildimizin ihtiyacına ve yaşa uygun olmayan, cilt analizi ve araştırma yapılmadan seçilmiş kremler cildimize yarardan çok zarar verebilir. Cildimize uygun doğru cilt kremi seçiminde bulunamadığımız takdirde cildimizde alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon riski, tahriş, kızarıklık gibi yan etkiler oluşabilir. Bazen telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Özellikle içeriğinde yoğun kimyasal bileşimler bulunan cilt kremlerinin yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde cilt kanserine neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca gereksiz ve yanlış tercihte bulunarak kullandığımız cilt kremleri aile bütçesine de zarar vermektedir.

Hangi yaş aralığında ne tür cilt kremlerinin tercih etmemiz gerektiği ise pek çok insanın zihninde kararsızlıklara neden olmaktadır. Günümüzde insanların alternatif tıbba duyduğu güvenin artması ile cilt kremlerinde de kimyasal bileşimi daha az olan doğal ürünler tercih edilmeye başlanılmıştır. 

Yaşımıza göre krem seçiminde dikkat etmemiz gereken hususlar şöyledir;

Ergenlik ve ilerleyen dönemlerde cildimizin yoğun cilt kremlerine ihtiyacı yoktur. Bu yaş aralığında temiz olan cildimizin hafif nemlendirilmesi yeterlidir. Ancak yağlı ciltlerde nem ihtiyacı diğer cilt tiplerine göre daha az olduğundan yağ oranı daha az olan cilt kremleri seçilmelidir.

25-30 yaş aralığında hassas yapıda olan göz çevresinde mimik kırışıklığı kazayağı olarak nitelendirilen çizgiler belirmeye başladığından yağ oranı az olan cilt kremleri seçilmelidir.

30 yaş üzerinde ise belirginleşen kırışıklar nedeniyle yoğun nemlendirici kremler bu yaşta tercih edilebilir. Krem kullanımında devamlılık oldukça önem arz eder. Bu yaş aralığında özellikle bayanlar için gece ve gündüz kremi kavramı hayatımıza dahil olmaktadır.

]]>
Bepanthol Cilt Bakım Kremi https://www.cilthastaliklari.gen.tr/bepanthol-cilt-bakim-kremi.html Thu, 29 Nov 2018 01:59:29 +0000 Bepanthol cilt bakım kremi, Vücudumuzu bir örtü gibi saran cildimiz her mevsim bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır ve bu bakımın da en önemli kısmını nemlendirici kremler oluşturur. Cildi hem dış etkenlere karşı koruyan hem nem Bepanthol cilt bakım kremi, Vücudumuzu bir örtü gibi saran cildimiz her mevsim bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır ve bu bakımın da en önemli kısmını nemlendirici kremler oluşturur. Cildi hem dış etkenlere karşı koruyan hem nem kazandıran kremlerin başında da bepanthol cilt bakım kremi gelir. Zengin içeriği ile besleyici bir krem olan Bepanthol, hem yaz sıcağının kavurucu tesirlerine hemde kış ayazının cilde zarar verici etkilerine karşı koruyan etkili ve güçlü bir kremdir. Cildimiz kış aylarının getirdiği soğuk ortama maruz kalması sonucu pul pul dökülmeler oluşur, pul pul dökülmeleri oluştuğu bölgeler daha fazla bakıma ve nemlendiriciye ihtiyaç duyarlar, cildimiz için gerekli olan nem verilmesi halinde cilt kendisini toparlar ve yeniler. Bepanthol krem, dış etkenlere bağımlı olarak oluşan pul pul dökülmeler, kızarıklıklar, gerilmeler, sızlamalar ve çatlaklar için cildi nemlendirmek sureti ile yatıştırır teskin eder. Bepanthol cilt bakım kremi, içeriğinde bulunan provitamin B5 sayesinde cildin yenilenmesini ve dış etkenlere karşı daha dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olur. Yumuşak ve cilt tarafından kolayca emilen formülü sayesinde ciltte rahatlık ve serinlik hissi yaratır, yağlı ve yapışkan bir yüzey oluşturmaz. Bepanhol cilt bakım kremini çatlaklar veya dökülmelerin oluştuğu sorunlu bölgelere az miktarda kullanmanız yeterli olacaktır, uyguladığınız krem cilt tarafından emilmesine kadar dairesel hareketlerle cildinize yedirmeniz yeterlidir. 

Bepanthol cilt bakım kremi: Yüz kremi olarak ta rahatlıkla kullanılabilmektedir, yüzünüzü makyaj sonrası makyajdan tamamen temizledikten sonra ve yatmadan önce, makyaj öncesi günlük nemlendirici olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz bir formüle sahiptir, bunun için Bepanthol cilt bakım kremini günde iki sefer cildinize tatbik etmeniz yeterli olacaktır ve krem günlük kullanım içinde uygundur. 

Bepanthol cilt bakım ve dudak kremi: Çatlayan dudakların bakımında oldukça faydalıdır. Çok ince bir yapıya sahip olan dudak derisi, belirli dönemlerde kuruma sonucu çatlaklar oluşur, kurumuş ve çatlaklar oluşmuş dudak derisi, pürüzlü görüntüsü ile hoş bir görünüm vermez, kurumuş ve çatlamış dudakları nemlendirmek ve korumak amacı ile bepanthol cilt bakım ve dudak bakım kremi, içeriğinde ihtiva ettiği vitaminler sayesinde cildi nemlendirerek kendisini yenilemesine yardımcı olur. Konuşmayı hatta gülmeyi bile zorlaştıran dudak çatlaklarını en kolay onarmanın yolu, bepanthol dudak bakım kremidir, aynı zamanda formülünde bulunan E vitamini ve antioksidanlar cildin çabuk yaşlanmasına karşıda etkilidir. Dermatolojik testlerle bepanthol cilt bakım ve dudak seti el değmeden de sürmek çok kolaydır, dudak kremi tüpünü sıkılarak yuvarlak ucu ile de dudağınıza oldukça kolay bir şekilde sürebilirsiniz ve bunu günde 3-4 sefer kullanabilirsiniz.

Bepanthol cilt bakımı onarıcı bakım kremi: Vücudumuzun bazı bölgeler daha çok tahriş olma ve yıpranmayla karşı karşıyadır ve daha fazla bakım gerektirir. Diz, topuk ve dirsekler dış etkenlerle daha fazla tahriş olur kalınlaşır ve çatlamalar meydana gelir. Bu bölgelerde yeteri kadar su olmadığından dolayı nemde yeterli miktarda değildir, bu nem oranı dış koşullara bağlı olarak %10 seviyesine kadar düşebilir, cilde kaybettiği nemi geri vermek ve doğal yumuşaklığını kazandırmak için nemlendiricilere ihtiyaç duyulur. Bepanthol cilt bakım kremi yumuşak ve yoğun içeriği ile kurumuş ve tahriş olmuş bu bölgeleri, gerek dermatolojik etkisi gerekse provitamin B5 içeriği ile bu bölgeleri yumuşatır, tahriş olmuş bölgedeki derilerin kendisini onarmasına yardımcı olur. Cilde adeta bir kalkan gibi dış etkenlere karşı koruyan Bepanthol cilt bakım kremi, zengin içeriği ve güçlü yapısı ile tercih edilen bir kremdir.
       
]]>
Cilt Sarkmalarına Çözüm https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-sarkmalarina-cozum.html Thu, 29 Nov 2018 03:16:32 +0000 Cilt sarkmalarına çözüm, cilt sarkması bazen genetik etkenlerden, bazen de yer çekiminin etkisiyle oluşabilir. Bazı kişilerde de hatalı cilt bakımı ürünü kullanmaktan, çevresel etkilerden, cilt bakımı hatalı yap Cilt sarkmalarına çözüm, cilt sarkması bazen genetik etkenlerden, bazen de yer çekiminin etkisiyle oluşabilir. Bazı kişilerde de hatalı cilt bakımı ürünü kullanmaktan, çevresel etkilerden, cilt bakımı hatalı yapmaktan dolayı cilt sarkması olabilir. Cildimiz  genellikle yerçekimine karşı koyamaz. Özellikle göz kapaklarında ve kaşlardaki sarkma belirgin şekilde olur. Yanaklarda ve ağız çevresinde çizgilerin olması, yüz ovalinde bozulma, burun ucunda düşme, üst dudaklarda incelme gibi etkiler görülür.

Cilt sarkması için ne yapılabilir

Bu şekilde oluşan cilt sarkmasının önlenmesi için kesin bir yol yoktur. Ancak bazı önlemler alınabilir. Kolajen ve elastin liflerin cilde verdiği sıkılığın yoğunluğunu koruyabilmek için, bazı tavsiyeler bulunmaktadır. Bunların en önemlisi doğru ve düzenli beslenmektir. Bol sebze ve meyve tüketilmesi, sigara içilmemesi, güneş ışığından cildin korunması gerekir.

Cilde düzenli olarak jimnastik yapılması önerilir. Bu sırada lifting yapıcı kremlerin özellikle 35-40 yaşından başlayarak kullanılması yararlı olur.

Cilt sarkmalarına çözüm için, bol su içilmesi gerekir. Su cildi nemli ve elastik tutacak, sarkmalardan ince çizgilerden koruyacaktır.

Cilt sarkmasına karşı önerilen bitkisel maske tarifleri yapılabilir. Bunların arasında en etkilisi bal maskesi, yoğurt maskesi ve salatalık maskesidir.

Cilt Sarkmalarına Çözüm

Cilt bakımına önem verilmeli, parlak, pembe görünen, ışıldayan bir cilt sahibi olmak için, bir cilt uzmanına danışılarak özel bakımlar uygulanmalıdır. Hem cilt bakım ürünleri kullanılmalı, hem de kırışık önleyici ürünlerde tercih edilmelidir.

Cilt sarkması için yüz jimnastiği

Alın çizgilerinin düzleştirilmesi için; Alından ortadan başlayarak, işaret ve orta parmağı kullanarak, dışarıya doğru hafif daireler çizip, masaj yapın.

Çene altındaki yağlar için; Çene hizasında ellerinizin üstüyle hafif ve hızlı vuruşlar yapmalısınız.

Dudak çevresi kırışıklılarının önlenmesi için; Düzenli şekilde dudaklarla belirgin olarak, A, E, O, U harflerini söyleyin.

]]>
Cilt Kurdu https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-kurdu.html Thu, 29 Nov 2018 21:41:11 +0000 Cilt kurdu, çoğu insan hayatının bir döneminde cilt problemine maruz kalmış ve bu problem için farklı çözümler aramıştır. Cilt kurdu da çok sık rastlanılan bir cilt problemidir. Ancak tedavisi mümkün olan bir s Cilt kurdu, çoğu insan hayatının bir döneminde cilt problemine maruz kalmış ve bu problem için farklı çözümler aramıştır. Cilt kurdu da çok sık rastlanılan bir cilt problemidir. Ancak tedavisi mümkün olan bir sorundur. Halk arasında siyah nokta ya da cilt lekesi olarak tanımlanan cilt kurdu, günümüzde gelişmiş teknolojik imkanlar ile sorun olmaktan çıkmıştır. Özellikle lazer ile yapılan tedavilerde %85 oranında başarı sağlanmaktadır. Fakat cilt kurdu için direkt lazer tedavisine yönelmek yanlış olur. İlk olarak uzman bir hekimden bilgi almak gerekir. Aksi halde istenmeyen komplikasyonlar ile karşı karşıya kalmak mümkün olur.

Cilt Kurdu Belirtileri

Cilt kurdu daha çok yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde meydana gelen bir cilt problemidir. Ciltte yağ oranında yaşanan artış, siyah nokta, akne, leke oluşumuna yol açar. Cilt kurdu belirtileri arasında en sık karşılaşılan ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişim nedeniyle siyah nokta oluşumudur. Ergenlik döneminde yağ bezleri büyüyerek daha fazla yağ üretimi gerçekleşir. Dolayısı ile ortaya cilt kurdu çıkar. Ortaya çıkan cilt kurdu görüntü olarak farklı şekillerde olabilir. Bazen uç kısmı siyah bazen ise uç kısımları beyaz olabilir. Bu durum cilt tipi ile alakalıdır. Uygun görülen tedavi seçenekleri de cilt tipine göre yapılır.

Cilt Kurdu Nedenleri

Cilt kurdu genellikle ergenlik dönemi ile alakalı olarak oluşum gösterir. Fakat ergenlik sonrasındaki dönemlerde de görülme olasılığı vardır. Yağ gözeneklerinin tıkanması nedeniyle ortaya çıkar. Ciltte yağ gözenekleri tıkandığında cilt kurdu ve beraberinde siyah nokta oluşur. Flora olarak tanımlanan bakteriler tıkanan cilt gözeneklerinde enfeksiyona sebep olur. Enfeksiyon da cilt kurduna yol açar. Oluşan cilt kurdu genellikle ufak çaplarda olur. Ufak çaplı kurtlar daha çok yüz bölgesinde olur. Özellikle burun üzerinde oluşum gösterir. Çok ciddi boyutlara ulaşmamışsa sıkılabilir. Fakat sıkma işleminde aşırı baskı uygulamamak gerekir. Büyük olan cilt kurtlarının kesinlikle sıkılmaması gerekir. Bu tür kurtlar için uygun bir tedavi seçeneğine yönelmek gerekir.

Cilt Kurdu

Cilt Kurdu Tedavisi

Cilt kurdu için tıbbi ve kalıcı bir sonuç için en etkili yöntem lazer tedavisidir. Lazer tedavisi mutlaka uzman biri tarafından yapılmalıdır. Aksi halde ciltte kalıcı izler ve yaralar ortaya çıkabilir. Cilt kurdu için bir diğer tedavi seçeneği de bitkisel tedavi yöntemleridir. İlk olarak cilt temizliğine dikkat edilmeli ve beraberinde bitkisel ürünlerden yardım alınmalıdır.

Cilt Kurdu İçin Bitkisel Maske

 • 4 diş sarımsak
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çay bardağı sirke
 • 1 tane orta boy kuru soğan

Hazırlanışı: İlk önce havuçlar rendeden geçirilir. Ardından kuru soğan iyice ezilerek havuca eklenir. Üzerine dövülmüş sarımsak, süt ve sirke eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Kür uygun bir tencereye alınarak orta hararetli ocakta kaynatılır. Kaynayan karışım süzgeçten geçirilerek, sorunlu bölgeye sürülür. Gün içinde üç defa uygulanması yeterli olur. Sürüldüğü bölgede 10 dakika kadar bekletildikten sonra bol su ile yıkanmalıdır.

Sarımsak Kürü: Yeteri kadar sarımsak soyulduktan sonra iyice ezilir ve üzerine süt eklenerek karıştırılır. Ardından temiz bir tülbentten geçirilir. Gece yatmadan önce içildiğinde özellikle genital bölgede oluşan cilt kurtlarına karşı etkili olur.
]]>
Limonun Cilde Faydaları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/limonun-cilde-faydalari.html Fri, 30 Nov 2018 10:16:59 +0000 Limonun Cilde Faydaları, Çok eski çağlardan beri hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan limon ile ilgili araştırmalar günümüzde de halen devam etmektedir. Salata ve çorbalarda sıklıkla kullanılan limon cilt sağ Limonun Cilde Faydaları, Çok eski çağlardan beri hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan limon ile ilgili araştırmalar günümüzde de halen devam etmektedir. Salata ve çorbalarda sıklıkla kullanılan limon cilt sağlığı için cilt maskelerinde ve kozmetik ürünlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Limonun içinde vitamin, mineral ile cilt sağlığı için faydalı bileşenler bulunmaktadır ve içeriğinde bulunan çok sayıda antioksidanın yanı sıra limon, cilt kanserinin yanı sıra birçok cilt rahatsızlığının giderilmesinde de etkilidir. Cilt sağlığı açısından bakıldığında limonun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Şimdi bunlara kısaca değinelim.

Cilt dokusunu sıkılaştırıcı özelliğe sahip olmasından dolayı, limonun ciltte meydana gelen kesik ya da çiziklerden dolayı oluşan kanamaları durdurma ve kanamanın enfeksiyon kapmasını önleme etkisi bulunmaktadır. Limon yağlı ciltlerin temizlenmesini sağlaması bakımından da oldukça etkilidir. Bunun için yağlı cilde sahip olan kişinin limon suyunu birkaç dakika yüzüne masaj yaparak uygulaması yeterli olmaktadır. Ayrıca, antiseptik özelliğinden dolayı cilt bakımı için geliştirilen birçok malzemenin içerisinde kullanılan limon cildi zararlı bakterilerden ve bu bakterilerden kaynaklanan cilt hastalıklarından korumaktadır. Bunun yanı sıra limonun bir diğer özelliği de sivilce ve aknelerin yok olmasında da faydası bulunmaktadır. Hatta limon suyunun bu akne ve sivilcelerin sebep olduğu ciltteki izlerini kaldırma gibi bir özelliği de bulunmaktadır.

Limonun Cilde Faydaları

Özellikle ergenlik dönemi ve sonrasında cilt üzerinde birçok leke kalabilmekte ve bu lekeler kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Limon bu çil ve sivilce sebebi ile oluşan lekelere de çözüm sunmaktadır. Bu tür bir sorunu olan kişinin birkaç hafta boyunca geceleri yatmadan taze sıkılmış limon suyu ile kendini rahatsız eden lekelerin üzerini silmesi yeterli olacaktır. Bu lekelerin cildin kol bacak gibi yüz haricindeki kısımlarında oluşması da aynı çözüm yöntemiyle ortadan kaldırılabilmektedir. Tırnak için de c vitamini yönünden çok zengin olması bakımından limon suyunun faydaları bulunmaktadır. 10 dakika boyunca tırnakları limon suyunda tutmak bunun için bir çözümdür. Ayrıca sağlıklı tırnakta da bu uygulamayı yaparak daha güçlü tırnaklara sahip olunabilmektedir. Limon suyunu yolculuk esnasında da mide bulantısı sıkıntısı çeken kişilerin yanında taşımasında fayda vardır. Limon suyu tutma sorununda etkili olmaktadır.

Kuruyan dirsek ve dizkapakları için de limon suyu oldukça faydalıdır. Bunun için limon suyu ile kabartma tozunu karıştırarak sürmek ya da kuru bölgeye kabartma tozu döküp ardından yarım limon ile o bölgeyi ovalamak yeterlidir. Kişinin bunu günde bir kere uygulayarak alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir. Limon suyunun faydalarından biri de deriyi serbest radikallerden arındırmasıdır ve duş suyunun içine limon suyu karıştırmak ve bu su ile duş alınması halinde hem vücut serbest radikallerden arınmış, hem de deri kanserine yakalanma riski azalmış olmaktadır. Son olarak, hayati önem taşıyan ancak her nedense genellikle ihmal edilen ayaklar için de limon suyu oldukça faydalıdır. 

]]>
Cilt Kuruluğu https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-kurulugu.html Fri, 30 Nov 2018 19:01:11 +0000 Cilt kuruluğu en çok çocuklarda görülen geçici bir hastalık sayılabilecek bir durumdur. Birçok nedeni olan cilt kuruluğu ciltte görüldüğünde birçok cilt problemini beraberinde getirdiği için tehlikeli bir hal alabilmekt Cilt kuruluğu en çok çocuklarda görülen geçici bir hastalık sayılabilecek bir durumdur. Birçok nedeni olan cilt kuruluğu ciltte görüldüğünde birçok cilt problemini beraberinde getirdiği için tehlikeli bir hal alabilmektedir. Öyle ki sadece kendi başına çok büyük bir sorun olmayan cilt kuruluğu müdahale edilmediğinde birçok soruna neden olabilmektedir. Özellikle cildi hassas olan ve cilt kuruluğu problemi yaşayan çocukların cildinde çok kısa bir süre sonra farklı cilt sorunları ya da kuruluğun görüldüğü bölgenin artması gibi problemler karşılaşılmaktadır. Tabi ki cilt kuruluğunu sadece çocuklarla sınırlandırmak çok doğru bir durum olmayacaktır. Çocuklar kadar olmasa da yetişkin insanlarda da görülen bu problem meydana getirmiş olduğu rahatsızlıklar ve belirtilerle kendisini gösterebilmektedir. Öyle ki bu sorunun belirtileri kişide direk olarak kendisini göstermektedir. 

Nedenleri

Cilt kuruluğunun en büyük nedeni kişilerde görülen egzema gibi cilt hastalıklarıdır. Bu tür hastalıklar meydana geldiğinde kişilerde çok büyük cilt kuruluklarına neden olmaktadır. Öyle ki egzema nedeni ile meydana gelen cilt kuruluğu sorunu müdahale edilmediği zamanlar büyüyerek daha büyük problemleri meydana getirmektedir. Bu durumun yanı sıra kişide cilt kuruluğunun oluşmasının bir diğer nedeni de tabi ki kişinin işi nedeni ile ya da diğer nedenlere bağlı olarak güneş ışığına uzun süreler maruz kalması durumudur. Özellikle çocukların sürekli olarak güneş ışığına maruz kalmaları durumunda ciltte kuruluk durumları görülmektedir. Bir diğer neden ise özellikle kadınlarda görülen hormonal değişikliklerdir. Adet dönemlerinde ya da hamilelik gibi durumlarda meydana gelen hormonal değişiklikler nedeni ile cildin nem seviyesi direk olarak değişebileceği için bu problem meydana gelebilmektedir. Son olarak kişinin yaşadığı iklimde cilt kuruluğu sorununa neden olabilecek bir durumdur. Bu durum kişilerin sürekli nemsiz ortamlarda yaşamasından dolayı cildin nemsiz kalması nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur.  

Cilt Kuruluğu
Tedavisi ve korunma yöntemleri

Cilt kuruluğu sorununda en büyük tedavi tabi ki kişiye yapılan ilaç tedavileridir. Kişinin, doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanması ile bu tür durumların ortadan kaldırılmasını sağlaması son derece etkili olarak bu durumlardan kurtulmasını sağlayabilmektedir. Bunun yanında kişiye verilen nemlendirici kremlerin kullanılması ile kişinin son derece etkin bir şekilde bu kremler sayesinde ciltteki kuruluk problemini çözebilir. Fakat nemlendirici kremleri, sürekli ve düzenli olarak kullanması oldukça önemlidir. Son bir tedavi yöntemi ise kişinin kendisine kalmıştır. Bu durum özellikle kişinin kendi alışkanlıklarını değiştirmesi ile ortaya çıkacaktır. Örneğin, kişinin işi nedeni ile sürekli elleri yada vücudunun herhangi bir bölümü sudan çıktıktan sonra kuruyor ise kişi bu bölgeleri sudan korumalıdır. Kişinin elleri bu durumdan etkileniyorsa eldiven takarak bu durumun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bunun yanında Sürekli nemlendiriciler kullanmayı alışkanlık haline getirebilir. Son olarak kişinin duş süresini elinden geldiği kadar kısaltması ile ciltte görülen kuruluk önlenebilmektedir. Çünkü sürekli olarak duşta kalan kişinin vücudu duştan sonra nemsiz kalacaktır. Bu durumda cilt kuruluğu sorunu ortaya çıkacaktır. 
]]> Gül Suyunun Cilde Faydaları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/gul-suyunun-cilde-faydalari.html Sat, 01 Dec 2018 17:48:32 +0000 Gül suyunun cilde faydaları, Gül suyu yıllar yıllar öncesinden günümüze kadar gelen ve faydaları saymakla bitmeyen, ve eski çağlarda cildin çeşitli hastalıklarında kullanılan bir uygulamadır. Gül suyu ihtiyaç halinde parf Gül suyunun cilde faydaları, Gül suyu yıllar yıllar öncesinden günümüze kadar gelen ve faydaları saymakla bitmeyen, ve eski çağlarda cildin çeşitli hastalıklarında kullanılan bir uygulamadır. Gül suyu ihtiyaç halinde parfüm ihtiyaç halinde cilt temizleme ürünü olarak kullanılmaktadır. En saf ve doğal cilt temizleme ürünüdür. Yüzyıllar öncesinde kullanılan bu yöntem hala günümüzde kullanılmaktadır. Bir çok kozmetik ürününe katkısı olmuştur. Fakat en faydalı olanı saf gül suyudur. Mükemmel kokusu yumuşaklığı ile cilde bu özelliklerini yansıtmaktadır. Doğal gül yapraklarından elde edilen bu mucize su, cildi derinlemesine temizleyerek taze bir görünüm kazandırır. Herkes güzel, taze ve canlı bir cilde sahip olmak ister. Pahalı ve içinde kimyasal madde bulunan ürünler almak yerine, doğal gül suyu kullanıp istenilen taze ve pürüzsüz cilde sahip olmak mümkündür. Ciltteki güneş lekeleri, siyah noktalar, kırışıklıklar, sivilcelerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Her gün cildi gül suyu ile temizlemek lekelerin kaybolmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca zararlı bakterilerin gün boyu zararlı etkilerinden koruyacaktır. 

Gül Suyunun Cilde Faydaları
Gül suyunun cilde sağladığı yararlar: Ciltteki tıkanmış gözenekleri açmaya yardımcı olur. Güneş yanıkları ve lekelerinin tedavisinde  kullanılır. Sivilceleri kökünden yok eder. Siyah noktaları ortadan kaldırır. Göz altı morlukları na yorgun görünüme son verir. Selülit görünümünü azaltarak ciltteki kırışıklara iyi gelir. Kızarıklar ve şişkinlikleri giderir. Cilde ışıldayan ve taze bir görünüm katar. Bu sonuçları almak için gül suyunun düzenli kullanılması gerekmektedir. Bazı ciltler hassas olduğundan dolayı, saf gül suyu ciltte alerji gösterebilir. Bu nedenle gül suyunu cilde faydalı olan bazı bitkisel yağlarla karıştırıp uygulamak gerekir. Gliserin, badem yağı, kayısı yağı Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla karıştırılıp cilde sürülebilir. Bu yağlar cilt kırışıklıklarına azalmasına, cildin nemlenmesine de yardımcı olacaktır. Tonik olarak kullanmak istenirse, temizlenmiş cilde bir pamuk yardımı ile bir kaç damla gül suyunu cilde hafif dokunuşlarla nüfuz ettirmek yeterli olacaktır. Bu uygulama cildin doğal yollardan canlanmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde bakterilerin oluşturduğu sivilcelerin üzerine uygulandığında ise sivilceyi kökten kurutacaktır. Gül suyunu makyaj temizleme ürünü olarak ta kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğa gül suyunu damlatıp makyajınızı gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz. Nemlendirmek için ise kimyasal cilt kremleri yerine kayısı yağı yada badem yağı kullanabilirsiniz. Yaz aylarında da rahatça kullanılan gül suyunun cilde hiç bir yan etkisi yoktur. Aksine cilde canlılık ve  parlaklık kazandırır.
]]>
Doğal Cilt Bakımı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/dogal-cilt-bakimi.html Sat, 01 Dec 2018 19:09:31 +0000 Doğal cilt bakımı, Cilt bakımı her iki cins için de hangi yaş grubunda olunursa olunsun ihmal etmeden yapılmalıdır. Günlük hayatta stres, kir, toz, duman, stres, yetersiz beslenme gibi birçok neden cilt gözeneklerini Doğal cilt bakımı, Cilt bakımı her iki cins için de hangi yaş grubunda olunursa olunsun ihmal etmeden yapılmalıdır. Günlük hayatta stres, kir, toz, duman, stres, yetersiz beslenme gibi birçok neden cilt gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilir. Eğer cilt bakımı düzenli yapılmazsa cilt hava almayacak hale gelir ve beraberinde birçok cilt sorunu oluşur. İşte bu sorunlar oluştuğunda cilt bakımının ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Mükemmel bir cilde sahip olmak için cilt bakımı düzenli olarak her gün yapılmalıdır. Tabii ki bakım doğal yöntemler kullanılarak yapılmalıdır. Kozmetik ürünler  içerisinde kimyasal maddeler ve koruyucular bulunduğundan ciltte kimyasalların birikmesine yol açar. Cilt bakımı yapılıyor sanılırken aslında cilde daha fazla zarar verilebilir. Ancak evde doğal cilt bakım ürünleri kullanılarak hazırlanan maskeler ile cildi nemlendirmek, temizlemek ve günlük bakımını yapmak mümkündür.

Yüz Beyazlatan Maske Tarifi

 • 2 su bardağı su
 • 1 avuç kadar keten tohumu
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı: 2 su bardağı su bir cezveye alınarak kaynamaya bırakılır. Su kaynama noktasına ulaşınca üzerine keten tohumu eklenir. Keten tohumu eklendikten sonra 10 dakika kaynatılarak ocaktan alınır. Bir süzgeç yardımı ile süzülür ve süzülen suyun içine 1 çay kaşığı limon suyu eklenir. Elde edilen karışım bir parça pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Uygulanan doğal maske çillere ve sivilcelere karşı iyi gelir. Ayrıca cildin beyazlamasına yardımcı olur.

Gözenekleri Temizleyen Doğal Cilt Maskesi

 • 1 kahve kaşığı nane
 • 1 kahve kaşığı rezene
 • 1 kahve kaşığı kekik
 • Yarım kahve kaşığı biberiye

Hazırlanışı: ufak bir tencerenin içine 2 su bardağı su eklenir. Suyun üzerine tüm malzeme ilave edilerek kaynatılır. Karışımdan buhar çıkana kadar bekletilir ve buhar çıkan karışım ocaktan alınır. Malzemelerden çıkan buhara yüz tutulabildiği kadar tutulur. Bu uygulama ciltte gözeneklerin açılmasını sağlar.

Doğal Cilt Temizleme Maskesi

 • 1 su bardağı süt
 • 1 tane orta boy salatalık

Hazırlanışı: Salatalık rendelendikten sonra üzerine süt ilave edilir. Karışım ocağa alınarak kaynatılır. Kaynayan karışım ocaktan alınarak ılımaya bırakılır. Ilıyan karışım ile cilt silinir. Günde sabah ve akşam olacak şekilde düzenli günde iki defa uygulanabilir. Cildin doğal bir şekilde temizlenmesini ve daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Doğal Cilt Bakımı

Doğal Cilt Bakım Maskesi

 • 1 tutam defne
 • 1 çay kaşığı kayısı yağı

Hazırlanışı: Cezveye bir miktar su koyularak üzerine defne eklenir. Kısık ocakta birkaç dakika kaynatılır. Kaynayan su süzgeçten geçirilerek bir miktarı bir bardağa alınır. Bardağa alınan kısma kayısı yağı eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Bir parça pamuk yardımı ile karışım tüm cilde sürülür ve 10 dakika kadar bekletilir. Bekletme süresi tamamlandıktan sonra bol ılık su ile yıkanır. Uygulanan doğal cilt maskesi cildin daha hoş bir görünüm kazanmasını sağlar.

Cildi Nemlendiren Doğal Maske

 • 1 kahve kaşığı limon suyu
 • Yarım kahve kaşığı kahve

Hazırlanışı: Kahve ufak bir kasenin içinde limonla karıştırılır. Karışımın krem kıvamı alması gerekir. Eğer koyu olmuşsa bir miktar daha limon suyu eklenebilir. Elde edilen karışım cilde sürülerek 15 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra bol su ile yıkanmalıdır. Limonun yakıcı etkisi olduğundan hassas cilt yapısı için uygun olmayabilir.

]]>
Cilt Maskeleri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-maskeleri.html Sun, 02 Dec 2018 16:04:24 +0000 Cilt maskeleri, cildin tazeliğini ve güzelliğini sağlamak için cilt maskeleri gündelik yaşamımız da olması gerekir. zamanla ciltte meydana gelebilecek sarkma, kırışıklık ve bazı cilt problemleri evde kolaylıkla yapılac Cilt maskeleri, cildin tazeliğini ve güzelliğini sağlamak için cilt maskeleri gündelik yaşamımız da olması gerekir. zamanla ciltte meydana gelebilecek sarkma, kırışıklık ve bazı cilt problemleri evde kolaylıkla yapılacak cilt maskeleri ile çözülebilir. Kozmetik ürünler cildinize zarar veriyor ise veya doğal cilt bakım maskeleri tercih ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz. Cilt tipi hassas olan kişiler için cilt maskeleri itinalı seçilmelidir. Işıltılı ve sağlıklı cilt yapısı herkes tarafından istenilir. Özellikle orta yaş ve üzeri kişilerde sık görülen cilt problemlerinin giderilmesi için veya daha sağlıklı cilt yapısına sahip olmak için önerdiğimiz maskelerden cilt tipinize uygun olanını tercih etmelisiniz.

Cilt Maskeleri

Cilt Güzelliği İçin Maske

 • 2 çay kaşığı taze limon suyu
 • 2 tatlı kaşığı kaymak
 • 2 tatlı kaşığı üzüm suyu

Hazırlanış ve Uygulama: Verilen malzemeleri hijyen olan bir kabın içerisine alın ve karıştırın. Hazırlanılan maskeyi itinalı bir şekilde cildinize sürün. Bunu yaparken ince tabaka halinde sürmeye özen gösterin. Maskeyi cildin üzerinde 15 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından ise cildi önce ılık ardından da soğuk su ile yıkayıp temizleyin. Bu maskeyi her cilt tipine sahip kişiler uygulayabilir. Haftada bir gün uygulanması gerekir. Ciltte bulunan ince çizgilerin yok olmasını sağlar ve cildin daha parlak olmasını etkiler. Özellikle maskenin içerisinde kullanacağınız limon suyunun taze olmasına özen gösterin. Hazır satılan limon sularını cilt maskelerinde tercih etmemelisiniz.

Cilt Temizliği İçin Maske

 • 3 çay kaşığı zeytinyağı
 • 4 adet karnabahar yaprağı

Cilt Maskeleri

Hazırlanış ve Uygulama: Karnabahar yaprağını taze olarak kullanacak iseniz öncelikle yıkayın ve mutfak robotunun içerisine alın. Üzerine de zeytinyağını ilave edin ve robot ile çekin. Püre kıvamına gelen karışımı cildinize güzel bir şekilde sürün. Maskeyi ciltte toplam 15 dakika kadar bekletin. sürenin ardından cildinizi bol su ile yıkayın ve kurulayın. karnabahar yaprağı cildin temizliğini sağlarken aynı zamanda da daha parlak olmasında fayda sağlar. Derinlemesine temizler ve verilen bu maske tarifinin cilde her hangi bir bilindik zararı yoktur. Her cilt tipi için uygundur ve rahatlıkla uygulanabilir.

Cildi Canlandırmak İçin Maske

 • 2 çay kaşığı krem
 • 1 tutam ıhlamur
 • Yeteri kadar su

Hazırlanış ve Uygulama: Ihlamuru bir pişirme kabının içerisine alın ve üzerine bir çay bardağı kadar kaynar su ilavesi yapın. Bir taşım kaynatın ve ardından demlemeye bırakın. Kremi bir kabın içerisine alın ve üzerine ıhlamur çayı ilave edip karıştırın. Karışımın çok sulu olmamasına dikkat edin. Azar azar su ilavesi yaparak kremin kıvamını açın. Hazırlanmış olan maskeyi cildinize güzel bir şekilde sürün ve yaklaşık olarak 5 dakika kadar cildiniz de bekletin. Sürenin ardından ise cildinizi bol ılık su ile yıkayın. Buz gibi su ile cildinizi şok uygulaması yapın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. 3 günde bir verilen bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. Cildin canlanmasını sağlayacaktır ve rahatlatacaktır.

Normal Cilt Tipleri İçin Maske

 • 2 damla badem yağı
 • 1 tane yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı kadar süzme bal

Hazırlanış ve Uygulama: Öncelikle yumurta akını bir kasenin içerisine alın ve köpük kıvamına gelene dek karıştırın. Yumurta akının içerisine bir tatlı kaşığı süzme bal ve iki damla badem yağını ilave edip tekrar karıştırın. Elde edilen maskeyi cildinizin göz çevresi hariç her tarafına sürün. Bu şekilde cildiniz de maskeyi bir saat kadar bekletin. Eğer maske cildinizde hemen kuruma yapmış ise fazla bekletmenize gerek yok. Sür]]> Cilt Rengi Açma https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-rengi-acma.html Mon, 03 Dec 2018 15:09:37 +0000 Cilt rengi açma, Ciltler rengini cilt hücrelerinde üretilen pigmentlerden alırlar. Ancak bu pigmentlerin işlevini etkileyen bozan bazı faktörler cildin renginde koyulaşmaya neden olmaktadır. Kimyasal cilt ürünleri, güneşin zararl Cilt rengi açma, Ciltler rengini cilt hücrelerinde üretilen pigmentlerden alırlar. Ancak bu pigmentlerin işlevini etkileyen bozan bazı faktörler cildin renginde koyulaşmaya neden olmaktadır. Kimyasal cilt ürünleri, güneşin zararlı ışınları, stres ve kuru ciltler cildin koyulaşmasına sebep olmaktadır. Eğer cilt rengi genetik değil ise sadece bu nedenlerden dolayı ise renk açma işlemi gerçekleştirilir. Dışarıda satılan kimyasal içerikli cilt ürünlerinin aksine evde doğal yöntemlerle cilt rengi açmak mümkündür. Düzenli uygulama ve biraz sabırla istediğimiz cilde kavuşabiliriz. Bu uygulamanın başında ilk gelen şey yoğurt dur. Hemen hemen herkesin evinde bulunan yoğurt,  cilt için en iyi olan bir çok besini içermektedir. Yavaşça cilde yoğurdu sürün, bir kaç dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. 


Her gün bir kaç hafta üst üste yapılan bu uygulama cildin rengini açacaktır. Yoğurtla yapılan bir başka uygulama ise yoğurdun içine ek olarak bir tatlı kaşığı bal karıştırılarak cilde uygulanır. On, on beş dakika bekletilip durulanır. Diğer bir cilt açma işlemi ise limonla yapılır. Limonu ikiye bölüp, yüzünüze tüm suyunu cilde işleyecek şekilde sürün. on dakika bekletip yıkayın. Limonun koyu renkleri açma özelliği zaten bilinmektedir. Eğer yağlı bir cilde uygulanacak ise 1 adet limon suyuna bir kaç damla gül suyu damlatıp uygulanabilir. Bir diğer cilt rengi açma işlemi de süt ile yapılır. Süt bilindiği gibi çok güçlü bir kalsiyum kaynağıdır. Süt cildin nem oranını da dengelemeye yardımcı olur. Bir kase sütü ısıtıp içine bir bezi daldırıp bezi fazla sütten arındırmak için sıkın. 

Cilt Rengi Açma
Daha sonra yavaş hareketlerle bu bezi cilde ovarak sürün. Biraz bekletip yıkayın. En önemli ve en eski bilinen cilt beyazlatma yöntemi pirinç tir. Yüzyıllardır Asyalı kadınlar tarafından uygulana bu yöntem iyi sonuç vermektedir. Pirinç suyunun içerisinde güneş ışınlarına karşı koruyucu maddeler bulunmaktadır. Bir avuç suda bekletilen pirinç suyunu pamuk yardı ile cilde sürelim. Bu uygulamayı her gün tekrarlayalım ve farkı görelim. Pirinç unu ise sütle karıştırılıp mama kıvamına getirilip cilde sürülür. On on beş dakika bekletilip yıkanır. Bu işlemlerden biri düzenli ve hergün bir kaç hafta uygulandığı taktirde cilt renginde büyük ölçüde açılma olacaktır.
]]>
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-bakimi-nasil-yapilir.html Tue, 04 Dec 2018 00:07:30 +0000 Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Zamana meydan okumak ve cilt sağlığımızı korumak için yapılması gereken en önemli kural, cilt bakımına önem göstermektir. Cilt bakımı, zor olmayan ve insanın kendi vücudunun kapatıcı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Zamana meydan okumak ve cilt sağlığımızı korumak için yapılması gereken en önemli kural, cilt bakımına önem göstermektir. Cilt bakımı, zor olmayan ve insanın kendi vücudunun kapatıcısı olan en önemli dokusudur. Bu sebeple insanlar giydikleri kıyafetin temizliğine ve güzelliğine nasıl dikkat ediyorlarsa cildimize de aynı özeni gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü cildimiz bizim vücudumuzun elbisesidir. Cilt bakımı, uzmanlar tarafından da yapılabilmesine karşın ben sizlere evlerde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim.
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
 • Öncelikle cilt tipimizi öğrenmek en önemli kuraldır. Pul pul dökülme görüyorsanız, kuru bir cilde sahipsinizdir. Parlak, yağlı ve büyük gözenekleriniz varsa yağlı, alın burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgeniz kuru ise karma bir cilde sahipsiniz. Bazı makyaj maddelerini kullandıktan sonra yanma ve kaşıntı hissediyorsanız, hassas cilt tipine sahipsiniz. 
 • Cildinizi temizlemek, cilt bakımı için ikinci kuraldır. Normal ve dengeli bir cilt tipine sahipseniz, pahalı ürünler satın almak zorun değilsiniz. Cilt tipinize uygun olan yumuşak bir temizleyici ile cildinizi temizleyip bol su ile durulayın. Cildiniz kuruysa sabun kullanmayın, alkol veya koku içermeyen yumuşak bir maddeyle cildi temizleyip bol su ile durulayın. Pul pul dökülen deri hücrelerinden kurtulmak için haftada bir kez peeling yapınız. Cildiniz yağlı ise jel şeklinde köpüren temizleyiciler kullanın.
 •  Cildiniz yağlı dahi olsa nemlenmeye ihtiyacı vardır bu sebepten her gün düzenli cildinize uygun nemlendiriciler kullanın.
 • Yüzünüzü günde iki kez mutlaka yıkayın. Sabahları ılık suyla nazikçe yıkadıktan sonra, yumuşak bir  havlu ile kurulayın. Gece yatmadan öncede aynı işlemi uygulayın ardından nemlendirin.
 • Kesinlikle makyajınızı temizlemeden yatmayın.
 • Akne veya sivilcelerinizi sıkmayın, bu kalıcı izlere yol açar.
 • Cildi bronzlaştırmak, cildin erken kırışmasına ve kalıcı cilt lekelerine sebep olur, o yüzden solaryum veya güneş altında bronzlaşmayın.
 • Makyaj malzemeleri  kişiseldir, asla başka kişilerle paylaşmayınız.
 • Beslenme uyku düzenine dikkat ederek cilt bakımına destek verilir.
]]>
Cilt Mantarı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-mantari.html Tue, 04 Dec 2018 19:05:48 +0000 Cilt Mantarı, Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelen cilt mantarı hastalıkları herhangi bir yaşa ya da cinsiyete bağlı olmadan ortaya çıkarak kişide sağlığın yanında estetik güzelliklere de neden ola Cilt Mantarı, Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelen cilt mantarı hastalıkları herhangi bir yaşa ya da cinsiyete bağlı olmadan ortaya çıkarak kişide sağlığın yanında estetik güzelliklere de neden olabilen bu hastalık, günümüzde çok daha fazla görülen bir durumdur. Genellikle güneş ışığına çok fzla maruz kalınmasın nedeni ile oluşan cilt mantarları, birçok kişide görülebilmektedir. Kişilerde görülen cilt mantarlarının bazı türleri o kadar küçük olur ki kişi aylarca bu durumun farkına varamaz. Meydana gelen cilt mantarlarından bazıları kişilerde çok farklı belirtiler meydana getirerek kişinin bu durumu hemen anlamasına ve müdahale etmesine neden olabilmektedir. Cilt mantarı kişilerde çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar ise;
 • Kişinin vücudunda mantar görülen bölgede meydana gelen kaşıntılar, kişinin gerek iş hayatında gerek diğer yaşantılarında son derece zor duruma düşmesine neden olmaktadır. Kaşıntılar ile birlikte bölgede meydana gelen deri kızarıklıkları da yine estetik problemlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. 
 • Bu durumun yanında yine mantar olan bölgede farklı büyüklüklerde lekelenmeler görülmektedir. Eğer cilt mantarı kişide var ise bu lekeler dört günden daha fazla sürelerde iyileşmediğinde mantar olduğu ayırt edilebilmektedir. Kızarıklık durumlarının gözlendiği bu bölgelerde aynı zamanda sertleşme problemleri de görülebilmektedir. 
Üç ayrı çeşit cilt mantarı bulunmaktadır. Bu cilt mantarları;

Keriyon cilt mantarı

Bu cilt mantarı uygulanan tedaviler sırasında vücutta mantar görülen bölgede su toplama durumları göstererek kişide beliren bir mantar türüdür. Her ne kadar tedavilerde mantarın türü önemli olmasa bile bu mantar türünün kişi tarafından bilinmesi daha iyi olacaktır. 

Anüler cilt mantarı

İnsanlarda görülen mantar türlerinin en sık karşılaşılan türüdür. Bu mantar türü her yaş insanda görülebilir. Yapılan tedaviler bu mantar türü üzerinde de oldukça etkili olmaktadır. Bu nedenle çözümü günümüzde kolaylaştırılmıştır.

Cilt Mantarı
Tinea versicolor cilt mantarı

Genellikle insanların işi nedeni ile sürekli olarak terli kalmaları nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda kişiler mantar problemi ile terleyen bölgelerde karşılaşırlar. 

Cilt mantarının görülme nedenleri:

Sürekli olarak kişilerin terlemesi durumu cilt mantarının meydana gelmesine neden olmaktadır. bu tür sürekli terleyen kişiler özellikle bu sorunla yaz aylarında karşılaşırlar. Terleme nedeni ile meydana gelebilecek cilt mantarı sorunlarından sık sık duş alarak korunabilirsiniz. Bunun yanında bir diğer görülme nedeni ayağa küçük gelen ayakkabıların giyilmesidir. Bu durumun yanında bir diğer neden ise bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin sürekli güneş ışığı altında çalışması durumudur. Bu tür durumlarda güneş ışığı kişinin hassas cildine olumsuz etkiler meydana getirerek bu tür mantar hastalıklarını oluşturabilmektedir. 

Tıbbi Tedavisi:

Günümüzde gelişmiş tıp sayesinde bu tür ufak tefek problemler artık sorun edilmeyecek derecede kolay tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılmaktadır. Genellikle özel haplar ve kremler yardımı ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılan bu tür cilt problemleri düzenli kullanılan ilaçlarla kişide sorun olmaktan çıkmaktadır. Aslında cilt mantarı sorununun tedavisi bu mantarın türüne çeşidine göre farklı tedaviler ve farklı ilaçlar kullanılarak ortadan kaldırılmaktadır. 
]]>
Cilt Bakımı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-bakimi.html Wed, 05 Dec 2018 15:47:58 +0000 Cilt Bakımı, cildin daha sağlıklı ve bakımlı olması için her gün cilt bakımının yapılması gerekir. Günlük cilt bakımı yapılması halinde cilt daha iyi nefes alacaktır ve canlanacaktır. Gün boyunca cildin maruz kald Cilt Bakımı, cildin daha sağlıklı ve bakımlı olması için her gün cilt bakımının yapılması gerekir. Günlük cilt bakımı yapılması halinde cilt daha iyi nefes alacaktır ve canlanacaktır. Gün boyunca cildin maruz kaldığı makyaj, pis hava ve kir cildin daha erken yaşlanmasına neden olacaktır. Ayrıca ciltte sivilce, siyah nokta ve diğer cilt sorunlarının meydana gelmesine neden olacaktır.

Cilt bakımının her gün itinalı şekilde yapılması halinde meydana gelecek sorunları da minimum seviyeye inecektir. Cildinize cilt bakımı yapmak istiyor ve işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamını okumanız da fayda olacaktır. Cilt bakımı yaparken doğru bakımı yapmak gerekir. Aksi halde ciltte bazı sorunlar meydana gelebilir. Yağlı cilt için kuru bakım maskeleri tercih edilirse ciltte sivilce ve siyah nokta oluşmasına yol açabilir. Aynı şekilde göz çevresi bakımı da oldukça önemlidir. Göz çevresi kırışmaya en müsait olan yerdir. Olası kırışıklık varsa veya ince çizgiler oluşuyorsa bunu önlemek için göz çevresi bakımını aksatmamanız gerekir. göz çevresi için bitkisel yağlar tercih edilebilir. Ancak bu bitkisel yağlar cilt bakımı için aynı sonucu vermeyebilir.

Cilt Nemlendirme

Cilt nemlendiriciler cildin ihtiyacı olan bakımı sağlayabilir. Bu hususta önemli olan şey uygun olan nemlendiriciyi tercih etmek olacaktır. Kozmetik ürünler arasında en sık tercih edilen ürünlerden bir tanesi de nemlendirici losyon veya kremlerdir. Piyasa da pek çok pahalı nemlendirici krem yer almaktadır. Lakin bu kremin çok iyi olduğu anlamına gelmez. Evde de kendiniz yapabileceğiniz bir çak nemlendirici tarifi bulunmaktadır. Eğer kendi nemlendiricinizi kendiniz yapmak isterseniz bunu yapabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı yulaf
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal

Cilt Bakımı

Hazırlanış: Malzemelerin hepsini bir karıştırma kabına alıp iyi bir şekilde karıştırın. Cildiniz de eğer makyaj var ise temizleyin ve ardından cildinize hazırladığınız nemlendirici maskeden sürün. Haftada bir gün rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Cildinin nemlenmesini sağlayacaktır ve parlaklık katacaktır.

Evde Cilt Nemlendirici Nasıl Yapılır

Kozmetik ürünler ile aranız pek yok ise evde kendi nemlendiricinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı lektin, bir tatlı kaşığı bal ve üç yemek kaşığı lanolini bir kabın içerisine alıp benmari usulü eritin. Erimiş olan malzemelerin içerisine azar azar su ilavesi yapın ve sürekli karıştırın. Soğuyana kadar karıştırılmış olan kremi bir kavanozun içerisine alın. Hazırlanmış olan nemlendirici kremi cildinize uygulayın ve 20 dakika kadar sonra temizleyin. Verilmiş olan cilt kremi cildin daha parlak olmasını sağlar ve cildi tazeler. Aynı zaman da cildin ihtiyacı olan nemi de verir.

Tonik

Cildin gözeneklerinin sıkılaşması ve daha parlak olması için cilt toniği oldukça önemlidir. Her gün gece yatmadan önce veya sabah kalktığınız da cildinize tonik yaparsanız faydalarını zamanla görürsünüz. En önemli faydalarından bir tanesi de makyaj, kir ve toz kalıntılarını ciltten derinlemesine temizler. Cildin erken yaşlanmasını önler ve sıkılaştırır. Daha canlı bir cilt yapısına sahip olmak için veya genç kalması için günlük cilt toniğinin yapılmasın da çok fayda olacaktır.

Evde Tonik Yapımı

 • 5 ml elma sirkesi
 • 3 damla nane yağı
 • 50 ml lavanta suyu

Hazırlanış: Verilen malzemelerin hepsini bir cam kasenin içerisine alın ve karıştırın. Hazırlanmış olan tonik ile cildinizi sabah ve akşam pamuk ile silin. Hazırlanış olan toniği cam şişenin içerisine alıp buzdolabın da saklayabilirsiniz. Toniğin içerisin de bulunan elma sirkesi cildin derinlemesine bakımını ve temizliğini sağlar. Aynı zaman da ciltte kir veya makyaj kalı]]> Cilt Beyazlatma https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-beyazlatma.html Thu, 06 Dec 2018 01:44:10 +0000 Cilt beyazlatma, diz, dirsek, koltuk altı, el ve bikini bölgesinde bazı nedenlerden dolayı yaşanan kararma her iki cinsin de ortak sorunları arasında olsa da kadınlar bu durumdan daha fazla etkilenir. Estetik kaygı yaşay Cilt beyazlatma, diz, dirsek, koltuk altı, el ve bikini bölgesinde bazı nedenlerden dolayı yaşanan kararma her iki cinsin de ortak sorunları arasında olsa da kadınlar bu durumdan daha fazla etkilenir. Estetik kaygı yaşayan kadınlar cilt beyazlatma için birçok yönteme başvurur. Çok yaygın bir şekilde görülen koltuk altı ve bikini bölgesinde yaşanan kararmalar tıraş, ağda ve epilasyon nedeniyle ortaya çıkabilir. Ağda sonrası pudra kullanımı yaşanabilecek kararmayı önleyebilir. Ancak pudra kullanımı genital bölgenin florasını bozacağından dikkatli olunması gerekir. Cildin farklı bölgelerinde ortaya çıkan kararmaları önlemek, cildi beyazlatmak için kozmetik anlamda krem çeşitleri bulunmaktadır. Bu tarz ürünlerle sorunu gidermek mümkün olur. Aynı zamanda ciltte oluşan kararmalardan rahatsız olanlar ve cilt beyazlatmak isteyen kişiler bazı bitkisel ürünlerden de yararlanabilir. Evde bitkisel ürünlerle hazırlanan cilt beyazlatıcı kürler soruna karşı faydalı olabilir.

Cilt beyazlatıcı krem ya da maskeler cilt rengini açmak için yardımcı olabilir. Doğal yollarla hazırlanan ve her hangi bir yan etkisi bulunmayan maske tarifleri kozmetik ürünlerden daha güvenilirdir ve daha başarılı sonuçlar verebilir. Yazının devamında cilt beyazlatıcı maske ve kozmetik kremlere ulaşabilirsiniz.

Cilt Beyazlatıcı Maske Tarifleri

Cilt Beyazlatan Krem Tarifi

 • 1 tane yumurta akı
 • 2 yemek kaşığı fasulye unu
 • 1 tatlı kaşığı lavanta yağı

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: Tüm malzeme uygun bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen maske masaj hareketleri ile kararma olan bölgelere sürülür. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su yardımı ile yıkanır. Beyazlatıcı etkisi olan maske aynı zamanda sivilcelere karşı da iyi gelir.

Cilt Beyazlatıcı Krem Tarifi

 • 1 kahve kaşığı elma suyu
 • 1 kahve kaşığı limon suyu
 • 1 su bardağı su
 • 1 çorba kaşığı ıhlamur

Hazırlanışı Ve uygulanışı: Bir su bardağı su kaynatıldıktan sonra içine ıhlamur eklenerek bir süre beklenir. Daha sonra karışım süzgeçten geçirilir. Üzerine limon ve elma suyu ilave edilir. Hazırlanan karışım günlük düzenli olarak cilt beyazlatmak için kullanılır. Karışım 5 gün kullanıldıktan sonra yeniden hazırlanmalıdır.

Cilt Beyazlatma

Cilt Beyazlatıcı Krem Tarifi

 • 1 çay bardağı pirinç
 • 2 çay bardağı su

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: 2 çay bardağı su çukur bir kabın içine alınarak üzerine pirinç eklenir. Pirinç suyun içinde yaklaşık 4 saat kadar bekletilir. Bekleme sonunda pirinç suyu süzülerek başka bir kabın içine alınır. Elde edilen pirinç suyu güzel bir biçimde cilde sürülür. Kalan pirinç suyu bir sonraki gün kullanılabilir. Pirinç suyu 10 gün kadar düzenli kullanıldığında ciltte ciddi anlamda beyazlama sağlanabilir.

Cilt Beyazlatıcı Yoğurt Maskesi

 • 1 kahve kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı yoğurt

Hazırlanışı Ve Uygulanışı: Her iki malzeme uygun bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım cilde sürülerek 10 dakika beklenip yıkanır. Haftada 1 defa düzenli olarak uygulandığında cildin beyazladığı görülür.

Cilt Beyazlatıcı Kremler

Herbal Mik: Ciltte oluşan kararmayı gideren ve cilt lekelerine karşı iyi gelen cilt beyazlatıcı kremdir. Fiyat olarak yaklaşık 25 TL civarındadır.

Aklık Krem: Cilt beyazlatmak için en çok tercih edilen ve en etkili kremlerden biridir. Satışa sunulduğu fiyat yaklaşık 60 TL civarındadır.

Fazıl Çil Kremi: Ciltte oluşan ve oldukça can sıkıcı olan çiller ve cilt beyazlatıcı olarak kullanılan kremlerdendir. Satış fiyatı yaklaşık 20 TL'dir.

Harbaderm: Cilt beyazlatma üzerinde oldukça etkili olan v]]> Cilt Kırışıklığı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-kirisikligi.html Thu, 06 Dec 2018 02:49:29 +0000 Cilt kırışıklığı, tüm bayanlar ergenlik dönemi ile birlikte kendi bildiğince ve imkanları dahilinde cilt bakımı yapar fakat genellikle yanlış yaparlar buradaki yanlış ciltte oluşan sorunları gidermek yerine onları nasıl ka Cilt kırışıklığı, tüm bayanlar ergenlik dönemi ile birlikte kendi bildiğince ve imkanları dahilinde cilt bakımı yapar fakat genellikle yanlış yaparlar buradaki yanlış ciltte oluşan sorunları gidermek yerine onları nasıl kapatabilirler onun için uğraşmalarıdır. Böylelikle yıllar ilerledikçe cilt yaşlanır kozmetik ürünleri makyaj malzemeleri yaşlanmanın sebep olduğu kırışıklıkları kapatamayacak duruma gelir. Ciltte oluşan kırışıklıkların sebeplerinin başında aşırı güneşe maruz kalma sert iklim koşullarında yaşama sigara içme çevre ve hava kirliliği egzoz gazları stres beslenme yetersizliği yeterli derecede egzersiz yapamama aşırı bir şekilde mimik kullanma gelir. Cildi kırışıklıklardan korumak için A B C E vitaminlerine magnezyuma ihtiyaç vardır bunun dışında günde en az on bardak kadar su içmek gerekir sigaradan uzak durmak gerekir aşırı makyaj yapımından kaçınılmalıdır düzenli olarak spor yapılmalıdır demir yönünden zengin olan besinler tüketilmelidir. Kabak buğday ciğer yumurta badem kuru üzüm yulaf mercimek temel beslenme programımızda yer almalıdır mineral bakımından zengin olan mantar somon balığı arpa muz gibi besinler tüketilmelidir yine A vitamini bakımından zengin olan yumurta süt peynir yoğurt balık tavuk eti tüketilmelidir.  Düzenli olarak doktor kontrolü yapılmalıdır tüm bunlara ek olarak bol sebze ve meyve tüketmelisiniz stresden uzak durup bolca spor yapmalısınız.


Cilt Kırışıklığı
Cilt kırışıklığı, cilt de oluşan kırışıklıklar herhangi bir hastalık belirtisi değildir bir yaşlanma belirtisidir ancak kırışıklık oluşum süreci yavaşlatılabilir cilt de oluşan kırışıklığın temel sebebi cildin zamanla kuruması ve nemini kaybetmesidir düzenli beslenip spor yapıp alkol ve sigaradan uzak durarak kırışıklık oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Düzenli olarak uyumak da çok önemlidir günde yedi sekiz saat kadar uyumak gerekir. 
]]>
Cilt Kızarıklığı https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-kizarikligi.html Thu, 06 Dec 2018 19:50:30 +0000 Cilt kızarıklığı, beyaz tene sahip olan kişilerde daha fazla görülen ve bazı durumlarda bir rahatsızlığı habercisi olabilen bir sorundur. Cilt kızarıklığı bazı durumlarda utanma, sıkılma gibi nedenlerden dolay Cilt kızarıklığı, beyaz tene sahip olan kişilerde daha fazla görülen ve bazı durumlarda bir rahatsızlığı habercisi olabilen bir sorundur. Cilt kızarıklığı bazı durumlarda utanma, sıkılma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca kılcal damarların cilt yüzeyine çok yakın olması ve hızlı kan dolaşımı da cilt kızarıklığına yol açabilir.

Cilt Kızarıklığı Nedenleri

 • Hormonlarda yaşanan dalgalanmalar cilt kızarıklığına yol açabilir. Bayanlarda gebelik ve adet döneminde cilt kızarıklığı meydana gelebilir.
 • Bir takım enfeksiyona bağlı hastalıklar yine cilt kızarmasına neden olabilir. Daha çok yüz bölgesinde oluşan kızarıklık yükselen ateş nedeniyle oluşum gösterebilir.
 • Yüz kızarıklığında neden genetik yatkınlık olabilir. Diyabet, tansiyon ve kalp hastalıkları ciltte kızarıklığa yol açabilir.
 • Nefes alış verişini kontrol edemeyen kişilerde de cilt kızarıklığı görülebilir. Nefes alış verişi daha çok heyecanlanma, korkma ya da kızgınlık anında kontrol edilemez ve bu durumda özellikle beyaz tenli kişilerde cilt kızarıklığı oluşur.
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi yine ciltte kızarıklığa yol açan etkenler arasındadır. Sigara ve alkol nedeniyle oluşan cilt kızarıklığından kurtulmak için beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Çok sıcak içeceklerin tüketilmesi ciltte kızarıklık oluşması için başka bir nedendir.

Cilt Kızarıklığı Nasıl Geçer

 • Vücut sıcaklığına bağlı olarak gelişen kızarıklığı önlemek için sıcak ortamdan uzaklaşarak serin bir ortama geçiş yapmak yararlı olur.
 • Alerji ve bazı besinlerin tüketimi nedeniyle oluşan cilt kızarıklığında, tüketilen besinlere dikkat etmek ve kızarıklığa yol açan besinlerden uzak durmak yararlı olur. Ayrıca ciltte yaşanan kızarıklık bir tür alerji belirtisi olabilir.
 • Hava değişimleri nedeniyle oluşan cilt kızarıklıklarına karşı koruyucu ve nemlendirici özelliği bulunan kremler kullanılabilir.
Cilt Kızarıklığı

Yüz Kızarıklığını Geçiren Doğal Maske Tarifi

 • 1 kahve kaşığı yumurta sarısı
 • 1 dilim elma

Hazırlanışı: Elma ufak bir kasenin içine rendelendikten sonra üzerine 1 kahve kaşığı yumurta sarısı eklenir. Elde edilen maske cilde sürülür ve 15 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca cilt bol su ile yıkanır. Maskeden arındırılan cilde nemlendirici krem uygulanır. Ciltte oluşan kızarıklığa karşı haftada bir defa uygulandığında kızarıklığa çözüm getirilebilir.

Cilt Kızarıklığı İçin Domates Maskesi

 • 1 tane orta boy rendelenmiş domates
 • 1 kahve kaşığı limon suyu
 • 1 kahve kaşığı yulaf

Hazırlanışı: Çukur bir kabın içinde malzemeler homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır ve en fazla 10 dakika bekletilerek bol su ile temizlenir. Ciltte oluşan kızarıklık yok olana kadar domates maskesi her hafta uygulanabilir.

]]>
Cilt Kanseri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-kanseri.html Fri, 07 Dec 2018 15:23:22 +0000 Cilt kanseri, diğer kanser türlerine göre erken teşhis oranı daha fazla olan bir kanser türüdür. Nedeni ise kanser hastalığının belirtileri ilk olarak ciltte meydana gelmektedir. Cilt kanseri, cilt yüzeyinde oluşan değişi Cilt kanseri, diğer kanser türlerine göre erken teşhis oranı daha fazla olan bir kanser türüdür. Nedeni ise kanser hastalığının belirtileri ilk olarak ciltte meydana gelmektedir. Cilt kanseri, cilt yüzeyinde oluşan değişimler veya değişimler ile kendini belli edebilen bir hastalıktır. Aynı zaman da cilt yüzeyinde zamanla meydana gelen lekeler ve oluşan et benleri hastalığın ilk habercisi olarak görülmektedir. Ciltte görülen değişimler oluşmaya başladığı ilk andan itibaren bir doktora gösterilmelidir. Hastalığın kontrol altına da tutulması için erken teşhis oldukça önemlidir. Cilt kanseri ciltte meydana gelen, DNA hasarının meydana gelmesi ve tamir edilmediği sürece çoğalıp her tarafa yayılabilir.

Cilt (deri) kanseri melanom ve melanom dışı olarak iki ayrı gruba ayrılmıştır. Deri de kırmızı renkli, soyulabilen ve zamanla kabuklanma belirtileri olan cilt kanseri skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılır. Vücudun her hangi bir yerinde meydana gelebilir ve genellikle de el, sırt, boyun kısmında görülür. Güneş ışınlarının çoğunlukla maruz kaldığı bu yerler hastalığın oluştuğu en sık alanlardır. Tüm deri kanseri tiplerin de en yayın olan non melanom, tüm cilt kanserinin yaklaşık %80 kadarından sorumludur. Diğer kalan % 16’sı ise skuamöz hücreli karsinomdur. % 4’lük alandan ise melanom sorumlu olmaktadır.

Cilt Kanseri

Cilt Kanseri Türleri ve Belirtileri

Melanom: En tehlikeli cilt kanseri türüdür ve diğer cilt kanseri hastalıklarına göre daha nadir görülür. Erken teşhis edilmesi halinde hastalığın tedavisi yapılabilir. Ancak teşhisin geç koyulması veya tedaviye geç başlanması halinde yaşam sona erebilir. Ciddi tehlikeleri olan bu hastalık yaygın bir cilt kanseri türü değildir.

Melanom Belirtileri 

Cilt kanseri türlerinin belirtileri de ayrı şekilde oluşabilir. Her kanser türünün belirtisi farklı şekilde ilerlemektedir. Aynı şekilde cilt kanserinin de kendi içerisinde üç ayrı gurubu vardır ve bu ayrı başlıklar altında olan cilt kanserlerinin belirtileri de ayrı ayrı olabilir. Cilt kanserinin ortak belirtilerinden bir tanesi de fazla güneşe maruz olan yerler de meydana gelmesidir.

Cilt kanserinin diğer bir türü olan nodular melanom kanseri çoğunlukla cilt yüzeyinde oluşan lekeler ile kendini belli etmektedir. Kabartılı ve kubbe şeklinde olan bu lekeler zamanla kuruma gösterebilir. Aynı zaman kanama olasılığı da çok fazladır. Genellikle kırmızı ve açık pembe rengindedir. Nadiren de olsa siyah ve kahverengi olarak da kendini belli edebilir.

Genetik faktörler, uzun süreli güneş de kalmak ve korumasız olarak güneşe sık çıkmak melanom hastalığının başlıca nedenlerindendir. Aynı zaman da bu hastalık çoğunlukla açık renkli tene sahip kişiler de daha sık görülür. Bu demek olmuyor ki koyu renkli kişiler de melanom hastalığı görülmez. Görülür fakat açık tenli kişiler daha fazla risk altındadır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri: Bazal hücreli cilt kanseri, cildin dış tabakasında meydana gelmektedir. Cildi dış etkenlere karşı koruma görevi üstlenen üst tabakada hastalığın oluşması ile birlikte belirtiler görülebilir. Diğer cilt kanseri türlerine göre en sık görülen bazal hücreli cilt kanseridir. Yaşamı tehdit edici özelliği fazla yoktur. Lakin yavaş yavaş ilerler ve cilt geneline yayılma yapmadan bulunduğu yerde hastalığı devam ettirir.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri

Genellikle kuru, pullu ve koyu kırmızı renkli kabartılar olarak kendini belli etmektedir. Bu kabartılar zaman geçtikçe büyüyebilir ve ilerleme gösterebilir. İlerlediği zaman ülserleşip iyileşmesi zor olabilir. hastalığın ilk fark edildiği zaman hemen doktora gösterilmelidir. Hastalığın gösterdiği belirtiler genel de güneşin fazla maruz kaldığı alanlarda meydana gelir. Zamanla belirtiler büyür ise iyileşme sürecide uzayabilir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri: Yaygın görülen cilt kanserleri çeşitlerinden b]]> Cilt Bakım Ürünleri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-bakim-urunleri.html Sat, 08 Dec 2018 09:38:48 +0000 Cilt bakım ürünleri, cilt bakımı için kullanılan her ürün farklı amaç ile kullanılmalıdır. Yalnızca su ve sabun ile cilt bakımı yapmak hiçbir zaman mükemmel bir cilt için yeterli olmaz. Cilt temizlendikten sonr Cilt bakım ürünleri, cilt bakımı için kullanılan her ürün farklı amaç ile kullanılmalıdır. Yalnızca su ve sabun ile cilt bakımı yapmak hiçbir zaman mükemmel bir cilt için yeterli olmaz. Cilt temizlendikten sonra sağlıklı olabilmesi için birçok işlem uygulanabilir. Cilt bakım ürünleri oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir

Cilt Bakım Yağı: Cilt bakımı için kullanılan yağ cildin vitamini, nemini ve bakımını gerçekleştirir. Cilt bakımı için yağ kullanılacaksa mutlaka kaliteli olanı tercih edilmelidir. Ayrıca cilt bakım yağı direkt olarak cilde uygulanacağı için kullanma talimatına dikkat edilmelidir.

Siyah Nokta Temizleme Makineleri: Siyah nokta temizleme makinesinin bir tarafında iğne, bir tarafında ise yuvarlak halka bulunmaktadır. Kullanışı oldukça basit, sonuçları ise oldukça etkilidir. Ciltte her hangi bir nedenden dolayı kalabilecek izlere karşı kullanılır.

Cilt Yenileme Kremleri: Cilt yenileme kremleri ile yıpranan ciltler onarılabilir. Özellikle gece yatmadan önce kullanıldığında uyku sırasında cildin kendini yenilemesi sağlanır. Cilt hücrelerini canlandırıcı etkisi vardır.

Cilt Bakım Jelleri: Cilt bakım jelleri sıkılaştırıcı özelliktedir. Özellikle selülit için kullanılır ve cilde direkt nüfus ederek cildi tedavi eder.

Göz Çevresi İçin Kırışıklık Kremleri: Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen göz çevresi kırışıklıklarında kullanılan kremler göz çevresinde oluşan ince çizgilerin yok olmasını sağlar. Düzenli kullanıldığında etkili bir cilt bakım ürünüdür.

Akne Karşıtı Yıkama Jeli: Ciltte oluşan sebumu hafifletmek için sabah ve akşam akne karşı yıkama jeli ile azaltılabilir. Mükemmel bir cilt temizleme ürünüdür.

Toparlayıcı Kremler: Ciltte oluşan sarkmaları toparlamak için kullanılan bir üründür. Özellikle ani kilo alıp verme sonucu oluşan sarkmalara karşı vücudu toparlamak için kullanılabilir.

Cilt Bakım Ürünleri

Anti-Agein Leke Kremleri: Lekelere karşı oldukça etkili olan kremler cildin derinlemesine beslenmesini ve ciltte oluşan lekelerin giderilmesini sağlar. Akne ve güneş lekelerine karşı günde iki defa uygulandığında sonuç oldukça başarılı olur.

Sıkılaştırıcı Ve İnceltici Jeller: Bu tür cilt bakım ürünleri cildin toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlar.

Masaj Yağı: Cildi rahatlatmak ve yatıştırmak için kullanılabilecek ürünler arasındadır. Cilt bakımı için kullanılacak olan masaj yağları cildin kadifemsi bir görünüm kazanmasını sağlar.

Göğüs Sıkılaştırıcı Ürünler: Özellikle ani kilo verme ve gebelik sonrasında göğüslerde oluşan sarkmaları tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Vücut Nemlendirici Ürünler: Birçok nedene bağlı olarak yaşanan cilt kuruluğu ve cildin yaşlanmasını engellemek için cildin nem oranını korumak gerekir. Vücut nemlendirici kremler cildi nemlendirmek için duş sonrasında uygulanmalıdır.

Arındırıcı Vücut Peelingi: Özellikle kış aylarında vücutta oluşan ölü tabakayı yok etmek için kullanılır. Cildin hava almasını sağlayan ürünler arasındadır.

Tonikler: Sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunlara karşı kullanılmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca makyaj kalıntılarını temizleyici etkisi vardır.

Kırışıklıklara Karşı Krem: 30-35 yaş üstünde oluşan kırışıklıkları engellemek amacıyla kullanılır.

Yüz Maskeleri: Yüz maskesi birçok cilt sorununa karşı kullanılabilir. Cilt problemlerinde düzenli kullanıldığında en etkili ürünler arasında yer alır.

]]>
Cilt Gençleştirme https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-genclestirme.html Sat, 08 Dec 2018 09:58:59 +0000 Cilt Gençleştirme, Cildimiz, vücudumuzun  elbisesidir. Zaman geçmesiyle vücut yorgunluğunu belli eden, en hassas dokudur. Cildimizi temiz ve diri tutmak tamamen bizim elimizdedir. Günlük cilt temizleme işlemleri ve cildimizi güneş Cilt Gençleştirme, Cildimiz, vücudumuzun  elbisesidir. Zaman geçmesiyle vücut yorgunluğunu belli eden, en hassas dokudur. Cildimizi temiz ve diri tutmak tamamen bizim elimizdedir. Günlük cilt temizleme işlemleri ve cildimizi güneş ışınlarından koruyarak, cildimizin tazeliğini ve güzelliğini koruyabiliriz. Cilt gençleştirme için ilk adim, cilt tipinizi belirlemek olmalı. Eğer cildimiz yağlı bir cilt tipine sahip ise farklı bir uygulama, karma bir cilt tipine sahip iseniz daha farklı bir uygulama gerekir. Günümüzde hastanelerde dahi cilt gençleştirme yöntemleri uygulanmaktadır. Botoks, lazerle cilt gençleştirme, iğneleme işlemi ile cilt gençleştirme, ameliyat ile cilt gençleştirme olarak farklı yöntemler uygulanmaktadır. Fakat evde kimyasal uygulanmadan, daha doğal yöntemlerle cilt gençleştirme de yapılabilir. Bunun için bazı maskelerin yapılışını anlatabiliriz. 

Yağlı ciltler için uygulanacak cilt gençleştirici maske

Malzemeler
 • 5 gram yaş maya
 • Ilık su
Temiz bir kaba maya ve su ilave edilerek macun kıvamına getirilir. Temizlenmiş cildimize sürerek 10 dakika kuruması beklenir. Ilık su ile yıkanır, cilt nemlendirmesi için doğal yağlardan herhangi biri göz çevresine sürülebilir.

Yulaf ezmesi maskesi

Malzemeler
 • Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • Bir fincan yağsız süt
 • Bir yumurta sarısı
Yapılışı

Yulaf, süt ve yumurta sarisi temiz bir kaba karıştırılır ve cilde sürülür. 5 dakika bekletmek şartıyla ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su yardımıyla yıkanır. Yağlı bir his verse de tamamen cildinize verdiği parlaklıkla alakalı bir durumdur bu, isteğe bağlı olarak gül suyu ile de peeling uygulanabilir. 
Karma ve hassas ciltlerin gençleşmesi  için maske örneklerine gelelim. 

Cilt Gençleştirme
Gül suyu maskesi

Malzemeler
 • Bir fincan gül suyu
 • Bir yemek kaşığı yulaf
 • Bir iki damla gül yağı
 • Bir iki damla kayısı yağı
Yapılışı

Gül suyu ve gül yağını, temiz bir kaba konularak, yulaf ile birleştirilir. İçerisine kayısı yağı da eklenerek, macun kıvamına getirilir. Bu maske haftada bit gün uygulanmak kaydıyla yüz ve boyun bölgemize uygulanır. Yarım saat bekletilir, ardından ılık bir su ile yıkanır. Yıkama işleminden sonra bir pamuk yardımıyla yüz ve boyun bölgemize, gül suyu sürülerek işlemi tamamlayabiliriz.Bu maske cilt gençleştirmesi yanında cilt beyazlaştırma yöntem olarak da kullanılır. 

Pirinç Maskesi 

Malzemeler
 • 2 yemek kaşığı pirinç
 • 1 bardak su
Yapılışı

Temiz bir sos tavasında, pirinç ve su haşlanmaya bırakılır. Haşlanan pirinç lapa kıvamını aldığı zaman, çatal veya doğrayıcı yardımıyla kremsi bir görünüm verilir. Bu macunum görünümünde ki maskeyi yüzümüze ve boynumuza uygulayabiliriz. Cilt beyazlatma özelliği de olan maskemiz, ölü deriyi de dökerek, pleeng işlemini de gerçekleştirmiş olur.

Evde veya uzmanlar tarafından cildimizi genç kalmasını sağlamak oldukça kolay yöntemlerdir. Kararını vermek ve uygulamaya geçirmek sadece sizin elinizde. Cildimiz en önemli dokudur. Bunu unutmadan cildimize gereken önemi ve bakımı yapmamız gerekir.
]]>
Elma Sirkesinin Cilde Faydaları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/elma-sirkesinin-cilde-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 04:34:37 +0000 Elma sirkesinin cilde faydaları, elma sirkesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Cilt üzerinde de bir çok olumlu etkisi ve faydası vardır.Elma sirkesi özellikle zayıflamak isteyenlerin ve cilt yüzeyinde sivilce bulunan ki Elma sirkesinin cilde faydaları, elma sirkesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Cilt üzerinde de bir çok olumlu etkisi ve faydası vardır.Elma sirkesi özellikle zayıflamak isteyenlerin ve cilt yüzeyinde sivilce bulunan kişilerin sıklıkla başvurduğu ürünlerden biridir. Elma sirkesi ile yapılan cilt bakımı ile bir çok cilt sorununa çözüm bulabilirsiniz elma sirkesi hem piyasada satılan kimyasal ürünlerden ise çok daha doğal ve etkili hem de oldukça uygun bir şekilde cilt bakımını tamamlayabileceğiniz bir üründür.

Elma sirkesinin cilde faydaları, elma sirkesi elmanın vücuda sağladığı tüm faydaları vücuda sağlar. Elma sirkesini sade soda ile karıştırıp sabah akşam cildi bu karışım ile temizleyerek cilt yüzeyinde oluşan sivilcelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz aynı zaman da ciltte oluşan fazla yağı da alarak parlamaları önler ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Sindirim sisteminde oluşan düzensizlikleri ve bunların cilt yüzeyine etkilerini en aza indirir. Cilt yüzeyinde oluşan egzama ve yaraları iyileştirici etkisi vardır. Elma sirkesini su ile hafif açarak cilt bakımı esnasında tonik olarak kullanabilirsiniz.Cildinizi temizler ve ferahlatır fazla yağını alır. Elma Sirkesinin Cilde FaydalarıCilt yüzeyinde oluşan lekeler için elma sirkesini aynı oranda su ile karıştırarak düzenli bir şekilde her gece masaj yaparak cilt lekelerine uygularsanız zamanla lekeler hafifler ve kaybolur. Bu karışım aynı zamanda güneş lekeleri ve çiller için de etkilidir. Cildinizde nasır oluşmuşsa su ile inceltilen elma sirkesi sürerseniz kısa süre sonra nasır kaybolacaktır. Çok kuru ve çatlamış ellere sahipseniz elma sirkesi ile aynı oranda suyu karıştırıp bir kaba alınız ve ellerinizi beş dakika kadar bu karışım içerisinde  beklettiğiniz takdirde kısa süre sonra elleriniz yumuşayacaktır bu uygulamayı on beş günde bir yapmanız sonucun sürekliliğini sağlayacaktır. Elma sirkesi masaj yağı ile karıştırılarak kullanıldığında selülitller üzerinde oldukça etkilidir. Tırnak mantarına ve saç da oluşan kepeklenmeye karşı oldukça etkilidir. 
]]>
Cilt Hastalıkları https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-hastaliklari.html Sun, 09 Dec 2018 11:49:25 +0000 Cilt Hastalıkları, Günümüzde birçok cilt hastalığı bulunmaktadır. Birçok insanda meydana gelen cilt hastalıkları, kadın ya da erkek farkı olmaksızın herkeste görülmektedir. Cilt hastalığının sayısının çok olmas Cilt Hastalıkları, Günümüzde birçok cilt hastalığı bulunmaktadır. Birçok insanda meydana gelen cilt hastalıkları, kadın ya da erkek farkı olmaksızın herkeste görülmektedir. Cilt hastalığının sayısının çok olması nedeni ile bulunan birçok cilt hastalığından en az biri insanların başına bir kez de olsa mutlaka gelmiştir. Günümüzde gelişmiş olan tıp bilimine rağmen henüz bazı cilt hastalıklarına çözüm bulunamamıştır. Fakat genel olarak cilt hastalıklarına bakıldığında kişilerde görülen cilt hastalıklarının bir çoğu tıbbi olarak ya da bitkisel olarak çözülebilen sorunlardır. Cilt hastalıklarının birçoğunun oluşma nedeni içerisinde değişen hormonlar bulunmaktadır. Bu durum bayanlarda sürekli meydana gelen ve erkeklerde de özellikle ergenlik dönemlerinde meydana gelen bir durumdur. Meydana gelen hormonal değişiklikler nedeni ile kişinin cildinde olmak üzere en çok güneş gören bölgelerde bazı cilt hastalıkları görülebilmektedir. 
 • Egzema: Günümüzde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle çocuklarda görülen ve müdahale edilmediğinde cilt kuruması gibi farklı sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle güneş ışığına maruz kalınması ile birlikte nemden yoksul ciltler üzerine görülen bu problem önlem alındığında kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Yani egzema hastalığı da tam olarak aslında bir cilt hastalığıdır.
 • Siğil: Bu hastalık yine en çok görülen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu hastalığın meydana gelmesine bazı virüsler neden olmaktadır. İnsanlarda yaygın olarak görülen siğil problemi cilt hastalıkları arasında üst sıralarda görülmektedir. Siğil problemi günümüzde artık yavaş yavaş çözümü kolaylaştırılan hastalıklar arasında yerini almıştır.
 • Uçuk: Çocuklarda ve genç insanlarda görülen "Herpes" adındaki cilt hastalığı olan bu durum genellikle ağız çevresinde çıkmaktadır. Bu durumun meydana gelmesinde bazen aşırı korku, heyecan, stres gibi sorunlar neden olabilmektedir. Bölgesel olarak lenf bezlerinin iltihaplanması nedeni ile kişilerde uçuk problemi ortaya çıkabilmektedir. 
 • Saç dökülmesi: Saç dökülmesi sorunu aslında en büyük cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Her on insandan yedisinde görülen saç dökülmesi sorunu birçok zaman kişinin kafasında bulunan bir hastalık ile ilgili olabilmektedir. Günümüzde de henüz net bir tedavisi olmayan saç dökülmesi sorunu çok kişinin en büyük sorunu ve en büyük korkuları olmuştur. Öyle ki saç bir toplumda kültürü gösterir.
 • Benler: Hemen hemen her insanın vücudunda küçükte olsa bir tane bulunan benler aslında kalıcı ve kişinin genlerinde var olan bir hastalıktır. Cilt hastalıkları arasında birçoğu en zararsız olan sorundur. Sadece kişinin estetik güzelliğinin farklı olması ile kişiye rahatsızlıklar veren bu hastalık günümüzde yapılan cerrahi yöntemlerle ve lazer yöntemleri ile ortadan kaldırılmaktadır. 
Cilt Hastalıkları
 • Mantar: Mantar çok önemli bir cilt hastalığıdır. Öyle ki bu hastalık kişilerde en çok hijyen eksikliğine bağlı olarak ortaya çıktığı gibi diğer birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ayak ve çevresinde görülen bu sorunun çözümü, tıbbi kremler ve ilaçlar gibi maddelerin kullanımı ile en aza indirilerek yok edilir. 
 • Ürtiker: Diğer adı "Kurdeşen" olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık cildin her bölgesinde çokça görülebilmektedir. Kimi zaman gruplar halinde kimi zaman ise oldukça büyük olarak görülebilen bu sorun kişinin derisinde görülen açık pembe olan renk değişmesi ile ortaya çıkar. Bu durumun yanı sıra deride görüle şişlik durumları, deri dökülmeleri ve kaşıntı sorunları kişinin günlük hayatında çok büyük problemlere neden olarak kişinin zor durumda kalmasına neden olmaktadır. 
 • Sedef hastalığı: Bu hastalık birçok farklı nedene bağlı olarak insanlarda görülebilen bir problemdir. Yine kişini cildinde herhangi b]]> Cilt Bakım Maskeleri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-bakim-maskeleri.html Sun, 09 Dec 2018 18:46:23 +0000 Cilt Bakım Maskeleri, cilt problemlerinin tümünü iyileştiren cilt bakım maskeleri anlamına gelir. Özellikle akneli, gözenekli, yağlı ve kuru bir cilt yapısına sahipseniz aşağıda her cilt türüne uygun olarak hazı Cilt Bakım Maskeleri, cilt problemlerinin tümünü iyileştiren cilt bakım maskeleri anlamına gelir. Özellikle akneli, gözenekli, yağlı ve kuru bir cilt yapısına sahipseniz aşağıda her cilt türüne uygun olarak hazırlanmış bakım maskelerinden kendi cilt türünüze uygun olanı seçerek kendinize sağlıklı ve doğal bir bakım yapabilirsiniz. Cilt bakımı yapmak için yapabileceğiniz maske çeşitleri ise şunlardır. Kırışıklık, siyah nokta, kuru cilt, yağlı cilt, besleyici, canlılık verici ve cilt nemlendirici cilt maskeleri.

  Cilt Bakım Maskeleri

  Kırışıklık Maske Tarifi

  Malzemeler

  • 1,5 çorba kaşığı çekilerek un şekline getirilmiş badem
  • 2 çay kaşığı badem yağı
  • 2 çay kaşığı süt kreması
  • 1 tane yumurta sarısı

  Hazırlanışı: Maske tarifi için verilen tüm malzemeler ufak bir cam kase içerisine alınarak iyice karıştırılıp krem kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Elde edilen karışım göz çevresi dışında yüz bölgesine dairesel hareketlerle sürülerek uygulanır. Ardından sürülen bölgede 20 dakika kadar bekletilen maske ılık su yardımıyla yıkanarak temizlenir. İnce çizgiler ve kırışıklıklar için uygulanan mükemmel bir maske türüdür.

  Karma Cilt Maskesi

  Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı tepeleme soya unu
  • 1 çay kaşığı tepeleme polen tozu
  • 1 çay kaşığı soya yağı
  • 1 dilim limon suyu

  Hazırlanışı: Verilen malzemenin tamamı bir kase içine alınıp karıştırılarak hafif masaj hareketleriyle göz çevresi hariç yüzün tamamına sürülerek uygulanır. Ciltte 20 dakika bekletilen maske ılık suyla yıkanarak temizlenir. Cilt yıkanıp durulandıktan sonra cilt nemlendirici bir krem sürülür. Hazırlanan bu maske karma cilt türüne sahip olanlar için hazırlanan bir maske çeşididir.

  Cilt Besleyici Maske Tarifi

  • Küçük bir kase yoğurt
  • 1 tane yumurta sarısı
  • 5-6 damla havuç yağı
  • 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı
  Cilt Bakım Maskeleri

  Hazırlanışı: İlk olarak bir kase yoğurt ve 1 adet yumurta sarısı birlikte karıştırılarak harmanlanır. Ardından karışımın üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 5-6 damla havuç yağı eklenerek karışım tekrar çırpılarak karıştırılır. Elde edilen cilt besleyici maske cildin tamamına parmak uçlarıyla sürülerek iyice yedirilerek 20 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra yıkanarak durulanır. Uygulanan bu maske yüksek nemlendirici özelliği ile cildi besleyerek bakım yapan bir maske çeşididir.

  Cilt Bakım Maskesi

  Malzemeler

  • 1 adet orta irilikte rendelenmiş patates
  • 1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı

  Hazırlanışı: Yukarıda verilen malzemenin tamamı bir kase içine alınarak karıştırılır. İyi harmanlandıktan sonra elde edilen karışım cildin tümüne sürülerek uygulanır ve yaklaşık 15-20 dakika ciltte bekletilerek ılık su yardımıyla yıkanarak durulanır. Bu maske normal cilt tipine sahip olan bayanlar tarafından uygulanır.

  Cilt Canlandıran Maske Tarifi

  • 2-3 adet defne yaprağı
  • 1 çay kaşığı tepeleme toz tarçın
  • Yarım kahve fincanı süt
  • 1 çay bardağı dolusu kayısı suyu
  • 1 tane yumurta

  Hazırlanışı: İlk olarak  küçük bir tencereye 1 çay bardağı kayısı suyu, 2-3 adet defne yaprağı ve 1çay kaşığı toz tarçın ilave edilerek kaynatılır. Kayısı suyunda ile kaynatılan karışım soğuması için bekletildikten sonra soğuyan karışımın üzerine 1 adet yumurta ve yarım kahve fincanı süt ilave edildikten sonra karışım karıştırılarak cilde sürülerek uygulanır. Ardından 15 dakika kadar ciltte bekletilen maske bol su yardımıyla temizlenerek durulanır. Uygulanan bu maske sivilceleri yok etmesinin yanı sıra cilde canlılık kazandırır.

  Ku]]> Cilt https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt.html Mon, 10 Dec 2018 08:40:54 +0000 Cilt, geçmişten günümüze cilt üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmış çeşitli bakım yöntemleri araştırılmıştır fakat bazen doğru diye bilinen bir çok da yanlış yapılmıştır. Vücuttaki en önemli organ ci

  Cilt, geçmişten günümüze cilt üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmış çeşitli bakım yöntemleri araştırılmıştır fakat bazen doğru diye bilinen bir çok da yanlış yapılmıştır. Vücuttaki en önemli organ cilttir ve özellikle kadınlar cilt sorunları ve bakımı ile oldukça ilgilidir. Ancak bu konuda nelerin yapılması nelerin yapılmaması gerektiğini çok iyi bilmek gerekir. Cilt bakımı için en önemli bakım koşullarından biri temizliğine dikkat etmek gerekir. Cilt bakımının temel koşulu iyi bir cilt temizliği yapmak gerekir. Cildinizin nem dengesini sağlamak amacıyla cilt tipinize en uygun olan cilt temizleyicisi seçmeli ve günlük temizlik için kullanmalısınız. Cilt temizlendikten sonra uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır ağır nemlendirici kullanmak cildin hava almasını engeller. Cilt temizlendikten sonra gece herhangi bir ürün kullanılmasa da olur gece cilt kendisini yeniler. Cilt temizlemede göz makyajını temizlemek için bazen farklı ürün gerekebilir bu çok ağır makyaj yapılan durumlarda gerekli olu genellikle. Aksi halde normal temizleyici yeterli olacaktır. Cilt temizliği için vazelin ve bebek yağı çok iyi bir şekilde makyaj temizler. Aynı zamanda iyi birer nemlendiricidir. 

Cilt
Cilt, cilt genellikle çevre kirliliği cilt üzerine sürülen kremler losyonlar cildin yağlanmasına sebep olur gözenekler tıkanır ve cilt hava alamaz duruma gelir bu durumda cilt yüzeyinde sivilceler siyah noktalar oluşur ve bazende cilt matlaşır. Cilt bakımında öncelikli olarak cilt ölü deriden arındırılır temizlenirken cilde uyumlu cildi kurutmayan ürünler tercih edilir. Böylelikle gözenekler açılır ve siyah noktalar arındırılır kaybettiği nem tekrar kazandırılmaya çalışılır. Cilt bakımında temel olarak ilk cilt temizliği yapılır peeling uygulaması yapılarak gözenekler açılır ve ölü derilerin atılması sağlanır. Buhar uygulaması yapılarak cildin toksinlerden arınması sağlanır gözenekler iyice açılır derinin altının temizlenmesi esas alınır ölü deri yumuşatılır ve siyah noktaların rahatlıkla çıkması sağlanır. Cilt tipine uygun maskeler haftada bir uygulanır cilt bakımında daha çok bitkisel ürünler kullanılmaya çalışılmalıdır beslenme koşullarına dikkat edilmelidir cilt sağlığında temel koşul beslenme ve yaşam koşullarıdır beslenme düzeyi ne kadar iyi tutulursa stresten ne kadar uzak kalınmaya çalışılırsa cilt o kadar taze kalır stres ve diğer kötü koşullardan uzak durmak cilt de kırışıklık oluşumunu yaşlanma belirtilerini en aza indirir. Yine sağlıklı beslenme de cilt için oldukça önemlidir vitamin ve mineral bakımından zengin besinler nasıl ki büyüme ve gelişmeye katkı sağlıyorsa cilt gelişimine tazeliğini korumaya da katkı sağlar ve daha pürüzsüz bir cilt oluşumuna katkı sağlar.
]]>
Cilt Lekeleri https://www.cilthastaliklari.gen.tr/cilt-lekeleri.html Mon, 10 Dec 2018 21:29:02 +0000 Cilt Lekeleri, Özellikle yaz aylarında hemen hemen her yaştan kişinin karşılaşabileceği bir cilt sorunudur. Cilt kısaca deridir. Birçok cilt tipi vardır. Bunlar normal cilt, yağlı cilt, karma cilt, hassas cilt ve kuru Cilt Lekeleri, Özellikle yaz aylarında hemen hemen her yaştan kişinin karşılaşabileceği bir cilt sorunudur. Cilt kısaca deridir. Birçok cilt tipi vardır. Bunlar normal cilt, yağlı cilt, karma cilt, hassas cilt ve kuru cilttir. Cildimiz özenle korumamıza muhtaçtır. Bazı kremler veya bazı karışımlar cilt tipleri için uygun olmayabilir. Kendi cilt tipimize uygun karışımlar daha sağlıklıdır. Özellikle güneşe çıkarken kullanacağımız güneş koruyucu kremleri cilt tipimize uygun bir şekilde almalı ve kullanmalıyız.

Cilt Lekeleri denilince aklımıza ilk gelen güneş lekeleridir. Bunun yanısıra çiller, sivilce lekesi,yaşlılık belirtisi olan özellikle el yüz ve boyun bölgesinde yoğunlaşan kahverengi lekeler, hamilelik maskesi de denilen lekeler,doğuştan gelen lekeler cilt lekeleri olarak adlandırılıyor.

Cilt Lekelerinin oluşumunu önlemek için öncelikle bu lekelerin neden oluştuğunu tespit etmemiz gerekiyor ki buda cilt lekeleri oluşmadan önlememiz açısından önemli bir tespittir. Cilt lekeleri denilince ilk akla gelen yüz bölgemiz olsada bu lekeler vücudumuzun her yerinde olabilir. Cilt Lekeleri cildimizdeki renk farklılaşmasıdır ki buna melanin pigmentinin ciltte birikmesi ve leke oluşması diyoruz. Uzun süre güneşe maruz kalmak. Kalıtsal faktörler Kullanılan bazı kimyasal maddeler Solaryum ve sigara gibi kötü alışkanlıklar cilt lekelerinin oluşmasını arttırır. Cilt Lekelerini yok etmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunların başında medikal çözümler,leke giderici krem ve maskeler vede evde hazırlanabilecek bir takım bitkisel çözümlerdir.

Cilt Lekeleri

Medikal Çözümler 

Peeling;Anestezi gerektirmeden uygulanabilen ve soyucu gücü bulunan dolayısı ile leke gidermede etkili TCA maddesi trikarboksilikasit denilen özel bir asittir. Leke tedavisinde kullanılan bu madde yüz,boyun ve dekolte bölgesinde yer alan lekelere etki sağlamaktadır. Bu dönemde dikkat edilmesi nokta güneş koruyucuların düzenli olarak kullanılmasıdır.

 Mezolift;Cilt lekelerinin tedavisinde cildin içten dışa doğru tedavi edilmesi gerekmektedir. Renk açıcı maddelerle mezolift tedavisi uygulanarak cilt hücrelerinin melanin aktivitesi azaltılıyor böylece lekenin geri gelmesi engellenmiş oluyor.

Mezoterapi; Bu yöntemde ise vitaminlerden oluşan bir kokteyl ince uçlu bir iğne yardımı ile cilt altına verilerek ciltteki leke giderilmiş oluyor.

Clearlif; Lazer cilt lekelerini gidermek ton farkını ortadan kaldırmak gençlik ve canlılık için yaşlılık lekelerini açmak ve koyu lekelri aydınlatmak için kolajen geliştiren bir lazer türüdür.

 Cilt Lekeleri için evde hazırlanabilecek maske tarifleri

Malzemeler;

 • Maydanoz
 • Taze limon suyu

Hazırlanışı;

Maydanozu doğradıktan sonra kaynar suya atın 15 dakika kaynatın soğutun ve süzün.5 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışımı hergün bir pamuk yardımı ile lekeli bölgelere sürün.

1 çay kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp lekelerin üzerine sürün 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu karışımı haftada bir uygulayabilirsiniz. Sadece elma sirkesi kullanarakta cilt lekelerinize çözüm bulabilirsiniz.  

]]>